Menu

Jak oslavit první máj 2021? Nápady, které vaši drahou polovičku nadchnou

Aktualizováno dne 8.1.2021

Jste zastánci českých tradic a namísto amerického Valentýna preferujete květnový polibek pod rozkvetlou třešní? Inspirujte se tipy, jak letos oslavit první máj a užít si tento svátek zamilovaných.

Jak oslavit první máj 2021? Nápady, které vaši drahou polovičku nadchnou
8 minut čtení
Životní styl

Prodloužený víkend na začátku května každoročně spousta párů využívá k zahraničnímu výletu. Letos ovšem výlet za hranice nepřipadá v úvahu. Cestování mimo Českou republiku je sice už povoleno, ale má spoustu omezení v podobě testování na COVID-19, či ve formě omezení mezinárodní dopravy ze strany leteckých a autobusových spojů.

Ovšem i v českém prostředí můžete oslavit první máj stylově a dopřát si s vaší partnerkou či partnerem nezapomenutelný romantický zážitek.

Proč se slaví první máj?

Přestože řada z nás má tento svátek spojený se socialismem, jeho vznik se datuje už mnohem dříve. V 19. století došlo k rozšíření dělnické vrstvy obyvatelstva a tím šly ruku v ruce požadavky na zlepšení pracovních podmínek. Napříč mnoha zeměmi světa se konaly manifestace za zlepšení pracovních podmínek. Poprvé se svátek slavil v roce 1898 ve Francii, načež jej převzaly mnohé další státy. U nás se poprvé slavil v roce 1890.

Z českého venkova je máj známý jako měsíc zamilovaných. Žena, která bude prvního máje políbena pod kvetoucím stromem, bude po celý následující rok svěží a zdravá. Měsíc květen je rovněž ve znamení stavění májky a jejího nočního hlídání před vetřelci z vedlejších vesnic, kteří by ji chtěli podříznout a uloupit.

Obdoba tohoto svátku se slaví také v jiných zemích. Ve skandinávských státech je známý jako Valpuržina noc a v Irsku se jedná o svátek Beltain.

Jak oslavit první máj 2021?

první máj

Objevte město, ve kterém jste ještě nebyli

Ruku na srdce - znáte dobře naši republiku? Spousta lidí jezdí několikrát ročně do ciziny, ale nikdy nebyli třeba v Kutné Hoře, Českém Krumlově či dalších zajímavých destinacích. Teď máte šanci to napravit. Při objevování neznámého města budete mít stejný pocit cestovatelského nadšení jako v cizině, protože dané město pro vás bude úplně nové a neznámé.

Která města vám doporučíme? Nadšeni budete třeba z Olomouce, což je nádherné historické město s unikátní atmosférou. Při procházkách starobylými uličkami budete mít pocit, jako byste se vrátili o několik století zpět v čase. Za návštěvu určitě stojí i Český Krumlov, který si nyní můžete užít bez davů čínských turistů. Pokud vás láká jihovýchod Moravy, zauvažujte nad Kroměříží, které se přezdívá Hanácké Athény.

Tip! Pro ubytování využijte naši slevu. Při rezervaci hotelu či penzionu na Booking.com vám vrátíme 4 % zpět z nákupu. Využijte slevu zde 

první polibek

Zacestujte si do vzpomínek

První máj můžete oslavit i na místě, které je pro váš vztah významné. Co třeba udělat si výlet na místo, kde jste si před lety dali první polibek? Pokud jste se seznámili už na vysoké škole, vydejte se do vašeho univerzitního města. Vzpomínky na to, jak se vaše pohledy poprvé střetly ve školní knihovně zaručeně vytvoří romantickou atmosféru.

petřín na prvního máje

Vydejte se na kulturní akci

Objevte zajímavé akce, které se na první máj konají ve vašem okolí. V Praze jsou to třeba varhanní koncerty v Kostele svatého Martina ve zdi, nebo v Klementinu. Předtím si můžete zaskočit na něco k snědku na Náplavku, kde se budet konat veggie food market s názvem Veggie Náplavka 2021. A možná stihnete i výšlap na Petřín, který je už po mnoho let považován za místo zamilovaných.

Pokud nejste z Prahy, podívejte se na Kudy z nudy, kde si můžete zobrazit seznam zajímavých akcí z různých koutů republiky.

první máj

Udělejte si piknik pod hvězdami

Co může být větší romantika, než si dát polibek při západu slunce pod rozkvetlým stromem, a poté rozbalit piknikovou deku a dopřát si večeři pod hvězdým nebem?

Zvykli jsme si na to, že ve městech toho na nočním nebi moc neuvidíte, maximálně jen pár nejjasnějších hvězd. Obloha však může být mnohem různorodější, pokud vyrazíte mimo světelný smog. Mimo civilizaci můžete spatřit spoustu souhvězdí i Mléčnou dráhu.

Zjistěte si, kde v Česku můžete spatřit skutečně hvězdnatou oblohu. Existuje na to speciální mapa, která vám zobrazí úroveň světelného znečištění na celém českém území. Čím modřejší plocha, tím menší světelný smog a tím spíše se vám na daném místě podaří spatřit hvězdy.

Tip! Nezapomeňte si s sebou vzít lahev dobrého vína. Třeba na Vinovyhodne.cz ho nakoupíte i s více jak 50% slevou a přes cashback dostanete ještě 8% zpět! Chci vědět víc 

romantická večeře

Láska prochází žaludkem

Pokud se vám nechce cestovat mimo domov, udělejte si romantiku přímo ve vašem bytě. Namísto klasické české večeře si najděte recept na nějaký exotický pokrm, který si uvařte, nebo si jej objednejte formou donáškové služby.

Uvidíte, že na první máj strávený nad indickým jídlem a francouzským vínem určitě nezapomenete. Doveďte romantiku k dokonalosti i tím, že si dáte na stůl vonné svíčky, nebo povečeříte při západu slunce na balkoně.

Tip! Jste fanoušky voňavých Yankee Candles? Pořiďte si je na Notinu přes cashback a dostanete 10% zpět! Podívejte se na cashback 

Mohlo by vás zajímat

ruce seniora
Dlouhodobá péče o seniory: Pojištění, příspěvky od státu a další důležité informace
26.10.2021

Všichni jednou zestárneme. A je možné, že budeme potřebovat větší či menší pomoc blízkých. Státní sociální politika s tím počítá a má nástroje, které podporují lidi, pro něž se dlouhodobá péče o seniory stala součástí života. Lze se ale pro takový případ…

vánoce v anglii
Vánoce v Anglii: Tradice, cukroví a akce, které stojí za to navštívit
25.10.2021

Ptáte se, jaké jsou Vánoce v Anglii? Asi vás nepřekvapí, že Angličané slaví tento svátek trochu jinak než my. Pokud opomineme to, že také zdobí vánoční stromek, pojetí Vánoc v této zemi je opravdu odlišné od toho našeho. Návštěva Anglie v tomto ročním…

technická kontrola
Kolik stojí technická?
23.10.2021

Technická kontrola je povinnost související s provozem vozidla. Pro někoho je to povinnost nemilá, pro někoho je to příležitost ověřit, že je automobil naprosto v pořádku. Co se kontroluje a kolik stojí technická kontrola?

vánoce u moře
Vánoce u moře: 7 teplých destinací, kam utečete předvánočnímu stresu
22.10.2021

Jsou jiní. Zatímco jejich známí a příbuzní se stresují s předvánočním úklidem a pečením cukroví, oni mají po celý prosinec na tváři blažený úsměv, protože veškeré přípravy a předvánoční starosti jdou zcela mimo ně. Štědrý den totiž plánují slavit daleko…