Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Finanční nezávislost, aneb jak uniknout osmihodinové pracovní době

25.2.2020

Představte si pondělní ráno, kdy se nemusíte stresovat odchodem do práce. Posnídáte na balkoně a sledujete, jak lidé dobíhají tramvaj a snaží se přijít včas do zaměstnání. Vy si v klidu dopijete kávu a začnete si plánovat váš den, sestávající z činností, které milujete - malování obrazu, psaní knihy, výletu na kole nebo návštěvy plovárny, kterou v pondělí dopoledne budete mít skoro celou pro sebe. Mít dostatek úspor a nemuset chodit do zaměstnání není nedosažitelným snem. Finanční nezávislosti můžete dosáhnout, pokud se budete řídit následujícími pravidly.

Finanční nezávislost, aneb jak uniknout osmihodinové pracovní době
9 minut čtení
Spoření

V kavárně na Vinohradech je dnes živo. U jednoho stolu sedí asi dvacet lidí a zaníceně diskutují na téma frugalismu a finanční nezávislosti. Vyměňují si zkušenosti s tím, jak šetřit peníze a výhodně je investovat. Každý měsíc tu totiž probíhá setkání vyznavačů životního stylu FIRE. Tento životní směr má řadu příznivců nejen v Česku, ale i všude po světě.

Co je to FIRE?

Tato zkratka vychází s anglického názvu „financial independence retire early“, neboli finanční nezávislost a předčasný důchod. Toto hnutí má původ v USA a je jakýmsi opakem dnešního konzumního stylu života.

V dnešní době totiž spousta lidí žije ve finanční nesvobodě. Tráví osm hodin denně v práci, aby vydělali peníze. Ty potom utrácí za předražené bydlení, jídlo, oblečení, kosmetiku a další konzumní věci. Na konci měsíce jim zbude jen malá částka, kterou ušetří. Kvůli tomuto koloběhu si nemůžou dovolit vystoupit z pracovního procesu, protože by neměli na živobytí. Na jejich bankovním účtu prakticky dochází jen k přesunu financí - přijde jim výplata, kterou z většiny předají dalším lidem - pronajímatelům, obchodníkům, poskytovatelům služeb, atd.

Hnutí FIRE apeluje na to, že peníze by z velké většiny měly patřit tomu, kdo si je vydělá - tedy vám. Bydlení, služby a zboží si můžete pořídit mnohem levněji, tudíž vám zbude víc peněz na účely spoření a investic.

Ano, FIRE v podstatě stojí na dvou principech - snížení životních nákladů a výhodném zhodnocení peněz prostřednictvím investic.

Finanční nezávislost a praktické tipy, jak jí dosáhnout

Stanovte si plán

Nejprve je třeba si stanovit, kolik peněz měsíčně potřebujete k vyžití. Dejme tomu, že když nebudete utrácet za luxusní věci a budete žít běžným stylem života, postačí vám 19 000 Kč (částka na jednu osobu, nikoliv na celou rodinu).

Bude vám však taková částka stačit i za třicet let? Vaše životní náklady budou vlivem inflace mnohem vyšší, proto je nutné tuto částku navýšit tak, aby byla odolná vůči inflaci. Počítejme s inflací 2 % ročně. Za třicet let je to 60 %. Tzn. abyste vyžili za třicet let, budou vaše náklady o 60 % vyšší, což je zhruba 30 000 Kč měsíčně.

Vycházejme tedy z toho, že k finanční svobodě budete potřebovat pasivní příjem ve výši 30 000 Kč, neboli 360 000 ročně. Jak jej dosáhnout? Pravidlo FIRE vychází z toho, že když budete ročně čerpat 4 % z vašich úspor, vaše úspory nepřečerpáte. (Toto pravidlo je sice některými experty kritizováno pro svou nedostatečnost, protože při rychlosti čerpání 4 % ročně by člověku nevystačily úspory do konce života, ale je svým způsobem relevantní. Předpokládá se totiž, že velkou část vašich úspor vložíte do investic, takže se budou stále zhodnocovat a jejich objem narůstat).

Abyste mohli čerpat 4 % ročně z vašich úspor, potřebujete mít objem peněz ve výši 9 milionů Kč. Pokud byste každý měsíc ušetřili 9000 Kč a investovali je, přičemž roční výnos by byl 10 %, finanční nezávislosti byste dosáhli za 25 let.

Pro řadu lidí je naprosto nereálné našetřit měsíčně 9 000 Kč. Pro řadu lidí je zároveň představa předčasného důchodu děsivá, protože se obávají, že by se bez pracovní náplně nudili. Ovšem ocenili by více osobní svobody, protože se nechtějí dřít celý život při osmihodinové pracovní době až do svých 65 let. V tom případě můžou měsíčně spořit a investovat mnohem nižší částku a počítat s tím, že v budoucnu budou pracovat na částečný úvazek třeba jen 3 - 4 hodiny denně, protože zbytek finančních výdajů jim pokryje jejich pasivní příjem. Nebo se můžou rozhodnout pracovat jen po určitou část roku. Zbytek času budou využívat na své koníčky, čas s rodinou či cestování. Takového života je možné dosáhnout i mnohem dříve, než za 25 let.

finanční nezávislost

Tip! Zajímá vás, kde nejlépe zhodnotit vaše peníze? Nabízíme objektivní porovnání investičních příležitostí i s predikcí výnosu a rizika. Najít nejvýhodnější investici

Vhodným doplňkovým spořicím nástrojem je i penzijní spoření, a to díky štědrým příspěvkům od státu. Na našem online porovnání zjistíte, jaký penzijní fond vám vynese nejvíc peněz. Vybrat nejvýhodnější penzijní fond

Šetřete

Pro mnohé lidi je představa snížení životních nákladů spojena s odříkáním a chudobným životem. Nemusí to být vůbec pravda. Můžete žít levně, a zároveň mít hojný život. Stačí jen vyměnit drahé věci za levné. Zde je pár tipů, jak na to.

Plaťte méně peněz za povinné výdaje

Málokoho těší platit účty za elektřinu, pojištění a hypotéku. Ať už za tyto položky zaplatíte více či méně peněz, rozdíl příliš nepocítíte. Drahá či levná elektřina vám posvítí stejně. Vyplatí se zjišťovat si informace o cenách na trhu a porovnávat nabídky jednotlivých společností. Věděli jste, že na našem portálu může průměrná česká domácnost ušetřit přes 35 000 Kč ročně? Navíc u nás máte k dispozici školené poradce na telefonu, kteří vám poradí s výběrem jednotlivých produktů. Například vám řeknou, jak sjednat kvalitní pojistný produkt s užitečnými připojištěními, zvolit dostatečný pojistný limit, a přitom příliš nepřeplatit na ceně.

Zvyšte svůj příjem

Je jasné, že s 18 000 Kč čistého se šetří mnohem hůře, než s 30 000 Kč. Snažte se dosáhnout co nejvyššího příjmu. To se vám může povést hned několika způsoby. Prvním z nich je zvyšováním vaší hodnoty na trhu práce. Nejvíce ceněné jsou na současném trhu IT schopnosti, jazykové dovednosti, manažerské schopnosti či práce s databázemi. Když zdokonalíte svoji angličtinu či jiný světový jazyk, či si osvojíte odborné dovednosti, budete se moct ucházet o lépe placené zaměstnání.

Dalším způsobem, jak zvýšit váš příjem, je skrze vyjednávání. Řada zaměstnanců má zkušenost, že lépe se vyšší plat vyjednává při změně zaměstnání. Porozhlédněte se po pracovních nabídkách v okolí. V dnešní době je nízká nezaměstnanost, a firmy se snaží nalákat lidi na vyšší platy.

Levné cestování

Nechcete si upírat zahraniční zážitky, ale dovolená v Dubaji, na Bali nebo i v obyčejném (a stále se zdražujícím) Chorvatsku pokaždé vysaje váš rozpočet? Průměrná česká rodina vyráží do ciziny dvakrát ročně, a za cestování utratí desítky tisíc korun. Cílem k úspoře je zvolit levnější destinace. Namísto do Chorvatska vyrazte do Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, nebo do Albánie. Pláže jsou tu stejně krásné, ale cenová hladina levnější. Namísto na Bali se vydejte na Srí Lanku, která je cenově mnohem dostupnější.

Dalším způsobem, jak výrazně ušetřit na dovolené, je cestování mimo sezonu. Turnusy dovolených v červnu, ke konci srpna nebo v září bývají o více než 30 % levnější.

Tip! Šetřit peníze může být zábava. Nekonečné možnosti úspory peněz najdete na našem blogu, kam pravidelně přidáváme užitečné články o tom, jak ulevit vašemu finančnímu rozpočtu.

Nápady, strategie a způsoby, jak spořit

Mohlo by vás zajímat

thumb
Koronavirus a životní pojištění: jak se různé pojišťovny staví k této situaci?
6.4.2020

Současná pandemie zasáhla do životů mnoha lidí. Něktří lidé se dostali do nepříjemné situace kvůli tomu, že se tímto onemocněním nakazili, nebo jim byla nařízena povinná karanténa z důvodu, že přišli do kontaktu s rizikovou osobou. Jak v těchto případech…

thumb
Koronavirus - na co máte v dnešní době nárok jako zaměstnanec nebo OSVČ?
1.4.2020

Současná situace zasáhla nás všechny. Ať už jste zaměstnanec či živnostník pobývající doma s dítětem, majitel provozovny či podnikatel zaměstnávajíci lidi, opatření proti koronaviru výrazně ovlivnila váš život. Dobrou zprávou však je, že na tuto situaci…

thumb
Stravováním proti koronaviru, aneb jak zvýšit svou imunitu
31.3.2020

O koronaviru zatím víme to, že je nebezpečný pro starší osoby a lidi s narušenou imunitou. Nechcete patřit mezi ty, kteří mají křehkou imunitu a jsou tudíž k nákaze náchylnější? V tomto článku vám poradíme, jak posílit své tělo a snížit riziko onemocnění…

thumb
Nové dálnice a rekonstrukce D1, aneb jaká je nyní situace na českých komunikacích
27.3.2020

Zajímá vás, jaké změny vás letos čekají na českých dálnicích? Plánují se velké stavební úpravy na D1 i stavba nových úseků dálnic. Zjistěte, jaké úseky budou nově zprovozněny i kde na vás můžou čekat uzavírky a časové zdržení.