Menu

Cestovní pojištění Írán

  • Cestovní pojištění od 13 Kč/den
  • Porovnání nabídek za 1 minutu
  • Pojištění se slevou až 50 %

Srovnejte cestovní pojištění

Proč sjednat cestovní pojištění do Íránu právě u nás?

  • U nás výrazně ušetříte. Umíme vám vyjednat slevu přes 50 %.
  • Porovnáváme nabídky od mnoha pojišťoven na trhu.
  • Cestovní pojištění do Íránu vám poskytneme levně a kvalitně.
  • Vyberete pojistku, která bude sedět přímo na míru vašim potřebám.

Co v Íránu zažít a ochutnat?

Teherán

Pokud toužíte poznat tuto zemi, neměli byste si nechat ujít hlavní město Teherán. V této metropoli zažijete skutečnou íránskou atmosféru. V Teheránu žije přibližně 14 milionů obyvatel, takže se připravte na rušnou atmosféru. Toto fascinující město, které je obklopené vysokými horami, vás ohromí svou exotickou atmosférou, vynikající kuchyní i mnoha historickými budovami.

Isfahán

Pokud jste tak trochu romantici a chcete zažít pravý Orient, vydejte se do Isfahánu. Je třetím největším městem v Íránu a není divu, že je zapsáno do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Hlavním tahákem této metropole je Šáhova mešita, která je považována za vrchol perské architektury. Připravte se na to, že vás bude pořádně bolet za krkem z neustálého zaklánění hlavy a prohlížení si zdobených stěn a stropů. Sestává z tisíců kousků modrých kachliček, které tvoří nádherné geometrické vzory.

Šíráz

Za vlády dynastie Zand býval Šíráz hlavním městem, což je znát na jeho historickém vzhledu. Dominantou města je pevnost Karím Chána. Vydejte se objevovat město, které vás překvapí svými tradičními perskými tržišti, nádhernými zahradami a perskými lázněmi.

Místní kuchyně

Íránská kuchyně je velmi rozmanitá díky velké rozloze tohoto státu. Můžete tak narazit na tradiční pouštní jídla (velbloudí maso, datle) i pokrmy z mořských plodů v pobřežních oblastech. Základními surovinami íránské kuchyně jsou rýže a chléb. Vyzkoušejte národní jídlo chello kabab, což je jehněčí maso s perskou rýží ochucenou šafránem. Servíruje se společně s rajčaty a íránským chlebem. Nenechte ujít ani typický íránský kaviár. Írán je totiž jedním z největších producentů kaviáru na světě.

 

Co si připojistit na cestu do Íránu?

Léčebné výlohy

Zahrnují transport zraněného (vrtulníkem, sanitkou), zdravotní ošetření a pobyt v zahraniční nemocnici.

Asistenční služby

Asistenční služba je vám k dispozici 24 hodin denně. Vyhledá vám vhodné zdravotní zařízení, poradí, jak se do něj dopravit a zaštítí cizojazyčnou komunikaci se zdravotním personálem. Rovněž vám poradí, jaké nezbytné záležitosti vyřídit (jaké dokumenty si uschovat), aby vám léčebné výdaje mohly být proplaceny.

Pojištění zubního ošetření.

Díky tomuto připojištění vám můžou být proplaceny náklady na ošetření u zubaře, jejichž výše se může vyšplhat do řádu tisíců korun. V mnoha zemích je běžné, že za obyčejnou plombu dá pacient i 4000 Kč (v případě složitějších zubařských zákroků i vyšší částky.

Pojištění zavazadel

Díky tomuto připojištění cestovního pojištění se už nemusíte obávat vysokých nákladů, když vám někdo ukradne nebo poničí kufr. Pojišťovna škodu proplatí, tudíž si můžete snadno nakoupit nové věci.

Pojišťění odpovědnosti

Věděli jste, že když omylem někoho zraníte, kompenzace trvalých následků vás může vyjít na miliony korun? Poškozenému totiž musíte uhradit nejen léčebné náklady, ale i ušlý zisk. Pojištění odpovědnosti vás kryje i pro případy, když někomu poničíte majetek (například hotelové vybavení).

Pojištění storna zájezdu

Pokud před odjezdem onemocníte, cestovní kancelář vám obvykle nevrátí plnou cenu zájezdu, ale částka bude ponížena o stornopoplatky. Pokud odřeknete třeba den před odjezdem, může vám propadnou celá cena zájezdu. Díky pojištění storna zájezdu můžete získat drtivou část ceny zájezdu nebo letenek zpět, tudíž až se uzdravíte, můžete za získané peníze vyrazit na jiný turnus dovolené.

Co se vám bude hodit v Íránu

Írán
Počasí
22°C
jasno
22°C
12°C
so
23°C
16°C
ne
22°C
13°C
po
25°C
14°C
út
26°C
18°C
st
22°C
19°C
čt
21°C
15°C

Turistické vízum

Při cestě do Íránu budete potřebovat vízum. Můžete o něj požádat přímo po příletu do této země. Vízum je platné 30 dnů a poplatek za jeho vyřízení činí 70 eur.

Hotovost

V Íránu není možné platit mezinárodní platební kartou a také zde nejde vybírat z bankomatů. Budete totiž odkázaní jenom na peníze v hotovosti. Přivezte si dostatečnou zásobu eur, které na letišti vyměníte na místní měnu (rijál).

Vhodné oblečení

Írán je velmi konzervativní země, proto si do kufru přibalte vhodný typ oblečení. Ženy musí mít zahalenou hlavu (temeno, krk a uši) a mít delší oblečení, ve kterém nejsou vidět kolena, lokty ani dekolt. Muži musí mít vždy dlouhé kalhoty (kraťasy ani tzv. tříčtvrťáky tu nejsou povoleny).

DROZD

Přestože bezpečnostní situace v Íránu se zlepšuje, stále se jedná o zemi, ve které hrozí mnohá rizika. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje cestovatelům, aby se před cestou do této země registrovali v systému DROZD, díky čemuž může ministerstvo českých občanům v cizině efektivněji zorganizovat pomoc ´v případě přírodních událostí nebo sociálních nepokojů.

Informace o cenách

S těmito cenami se můžete setkat v Íránu.

Večeře v restauraci ........................................................... 109 Kč

0, 5 l piva ...............................................................................  18 Kč

500 g chleba ........................................................................... 11 Kč

Lístek na autobus ................................................................... 6 Kč

 

 

Na co si dát pozor v Íránu

Nebezpečné oblasti

Přestože velká část území Íránu je naprosto bezpečná, existují oblasti, ve kterých by vám mohlo jít o život. Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat do provincií Sístán a Balučistán a do příhraničních měst v privincicích Khorasan Jonubi a Khorasan Razavi. Rovněž se nedoporučuje cestovat do oblastí poblíž hranic s Írákem.

Falešná policie

Řada cestovatelů se v Íránu setkala se situací, kdy je zastavil člověk v policejní uniformě se záminkou protidrogové kontroly. Prohledal jim věci a požádal je, ať mu ukážou i své peníze. Při kontrole část peněz nenápadně odcizil. Falešný policista se většinou pozná podle toho, že mluví plynně anglicky (což u místních policistů nebývá zvykem). Pokud se vám taková situace stane, požádejte o pomoc kolemjdoucí, nebo zavolejte na místní policejní linku.

Dvojí měna

Řada cestovatelů v Íránu zažije nepříjemné překvapení, související s používáním dvou druhů platidel. Oficiální měnou je sice íránský riál, ale většina cen v obchodech je uvedena v tomanech. Je to neoficiální, ale přesto nejpoužívanější měna. Jeden toman je deset riálů.

Odlišné zvyklosti

Tato země je velmi konzervativní a platí tu velmi striktní pravidla. V Íránu je zakázáno držet se za ruce, objímat se nebo si dávat polibek na veřejnosti. Rovněž je zvykem zouvat si boty pokaždé, když vstupujete do mešity, něčího domu nebo dokonce i do hotelu. Tato země je netolerantní vůči homosexuálním párům a jakékoliv projevy homosexuality na veřejnosti jsou zakázány.

Porovnej24 v médiích

Máte pocit, že už jste o nás slyšeli? Možná to bylo tady: