Menu

Ekonomická krize 2019: jak se na ni připravit, aby vám ublížila co nejméně

14.1.2019
Ekonomická krize 2019: jak se na ni připravit, aby vám ublížila co nejméně
7 minut čtení
Životní styl

Světová ekonomika se začíná přehřívat. Každý, kdo aspoň jednou v životě nahlédl do učebnice ekonomie jistě ví, že jednotlivé ekonomické cykly se střídají a období ekonomického růstu nemůže trvat donekonečna. Jaká opatření provést, aby vás ekonomická krize 2019 bolela co nejméně?

Ekonomický cyklus se dělí do čtyř fází: období růstu, vrcholu, recese a dna krize. Několik odborníků tvrdí, že příští krize klepe na dveře. Tento názor vyjádřila prestižní investiční společnost JPMorgan Chase & Co. Obavy, že současný ekonomický růst není udržitelný, vyjádřil i Joerg Angelé, profesionální ekonom Raiffeisen Bank. Rovněž český ekonom Pavel Kysilka zastává názor, že ekonomická krize 2019 je doslova za rohem.

Spouštěčů krize může být několik. V březnu má Velká Británie vystoupit z Evropské unie, což bude mít negativní dopad na mezinárodní obchod. Ke krizi může přispět i politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, který přistoupil k omezování volného obchodu.

Další důvod, kterým ekonomická krize 2019 může být nastartována, vidí ekonomové na východě. Čína nyní masivně investuje do infrastruktury, přičemž státní dluh této země neustále narůstá.

Nebezpečí představuje i touha některých zemí odejít z Evropské unie. V případě, že by nastal „Italexit“ nebo „Czechit,“ negativně by to ovlivnilo evropský trh. (Důsledky, jaký by na naši zemi měl náš odchod z EU, popisujeme v tomto článku).

Ať už ekonomická krize přijde letošní rok, nebo v příštích letech, určitě nezaškodí se na ni připravit. Jaká opatření vám můžou v budoucnu pomoct?

  • Zajištění levných cen do budoucna. Mnoho velkých firem se v současné době snaží zajistit si levné peníze a služby do budoucnosti. Z toho důvodu nyní mnohé firmy (a nejen firmy, ale i státy) vydávají dluhopisy s mnohaletou splatností.

Inspirujte se tímto postupem. Zajistěte si levné služby a úroky na dobu, kdy váš příjem nebude tak vysoký, jako je teď. Nyní je ideální čas například pro refinancování vaší hypotéky, spotřebitelského úvěru nebo nalezení levnější ceny elektřiny a zafixování si této nízké ceny na co nejdelší dobu.

Najít levnější elektřinu

  • Investujte do komodit, jejichž cena v krizi roste. Ekonomický cyklus má jednu velkou výhodu - v každém období roste nebo klesá cena různých komodit. Například cena zlata se snižuje v období ekonomického růstu, zatímco v krizi nabývá na hodnotě. Nyní je tedy k nákupu zlata vhodná doba, protože tato komodita se nyní nachází na nízké cenové úrovni s potenciálem růstu v horších ekonomických časech.

Plánujete investici do zlata? Dejte si pozor na serióznost daného prodejce. Firmu, od které zlato kupujete, si nejdřív pořádně prověřte na internetu a zjistěte si informace o její serióznosti. Rovněž nepodceňte vedlejší náklady, například náklady spojené se skladováním zlata. Ne každý má dostatek peněz na to, aby si hned koupil celou zlatou cihlu - řada lidí investuje do menších slitků, jejichž cena začíná na 1000 Kč. U menších zlatých slitků si dejte pozor na tzv. spread, tzn. nákladovou položku při prodeji. V případě zájmu o prodej vám může dát odkupující firma až o 7 - 20 % nižší cenu. Spread je tudíž nákladem v neprospěch investora. Nižší spread je u větších slitků - proto nekupujte nejmenší slitky o hmotnosti 1 g, ale sáhněte po větších, ať minimalizujete riziko spreadu.

  • Vytvořte si finanční rezervu. Výše mezd roste, tudíž lidé si můžou dovolit víc, než kdy dřív. Je lákavé utratit veškerou výplatu za značkové oblečení či elektroniku. Ovšem myslete i na zadní vrátka a snažte se spořit měsíčně alespoň 10 % - 20 % vašeho příjmu. V době krize vám úspory pomůžou udržet si váš životní standard. Díky odpovídající finanční rezervě se zvýší i vaše psychická pohoda a nebudete muset v období krize skočit po jakékoliv pracovní nabídce, abyste měli příští měsíc co jíst.

Tip! Věděli jste, že díky porovnání cen povinného ručení, hypoték, energií a dalších produktů můžete ročně ušetřit až 43 556 Kč?

Porovnat ceny

  • Investice do sebe samého. Ruku na srdce - dnes je tak nízká nezaměstnanost, že práci může sehnat naprosto každý. Možná jste byli překvapeni, když jste potkali bývalého spolužáka ze střední školy, že teď namísto ve skladu pracuje v kanceláři ve velkém korporátu a vydělává nemalé peníze.

Možná i vy nyní máte prestižnější práci, než kdy dřív. Nenechte se tím uchlácholit a nepřestávejte na sobě pracovat. Až přijde krize, nastane rozsáhlé propouštění a své pracovní místo si udrží jen ti nejlepší. Buďte mezi nimi!

Svůj volný čas využijte pro studium nového jazyka, zdokonalení svých profesních dovedností či zamyšlení se nad tím, co vám skutečně jde (a zda byste se svým koníčkem nemohli živit). Pokud se vám za studium nechce utrácet peníze, využijte firemních benefitů. Řada firem svým zaměstnancům nabízí proplacení vzdělávacích kurzů. Získané znalosti se vám nikdy neztratí a časem budete překvapeni, kde všude vaše nově nabyté vzdělání můžete využít.

ekonomická krize 2019

Mohlo by vás zajímat

thumb
Kdy můžu vybrat penzijní připojištění?
8.1.2021

Smyslem penzijního připojištění je spoření, tvorba vlastní rezervy a zajištění na penzi. Stát při propagaci tohoto produktu přišel s nabídkou benefitů, státních příspěvků a daňových úlev. Umožňuje však penzijní připojištění výběr prostředků i jindy než v…

thumb
Průměrná spotřeba elektřiny a plynu na domácnost: ČR vs ostatní státy EU
7.1.2021

Zajímá vás průměrná spotřeba elektřiny a plynu na domácnost v České republice ve srovnání s jinými státy EU? Jsme v Evropě ve spotřebě elektřiny spíše ti spořiví, nebo naopak máme spotřebu vysokou? To zjistíte v našem článku.

thumb
Hypotéka od státu 2021: Komu půjčí a jaké jsou podmínky?
6.1.2021

Stát se rozhodl zareagovat na napjatou situaci v oblasti hypotečních úvěrů vyvolanou doporučením ze strany České národní banky již před třemi lety. Začal poskytovat státní úvěr na bydlení, který má za cíl dopomoct rodinám k vlastnímu bydlení. Jaké…

thumb
Proč je potřeba revize plynu a na kolik vás vyjde?
5.1.2021

Vytápění plynovým kotlem je pohodlné a navíc jedna z levnějších variant, proto se k ní při řešení vytápění mnozí přiklání. Jenže pokud máte plynové zařízení, ze zákona se vás budou týkat revize plynu. Víte, jak často se musí provádět kontrola, servis a…