Menu

Ekonomická krize 2020 - 2021: Jak ovlivnil koronavirus ekonomiku?

Aktualizováno dne 12.7.2021

Hospodářská krize 2021 či 2020 se do jisté míry očekávala. To, co ji ale způsobilo, nepředpokládal naprosto nikdo. Ekonomická krize 2021 je totiž přímým následkem zdravotní krize, kterou způsobil koronavirus. Jak se na ekonomice podepsal?

Ekonomická krize 2020 - 2021: Jak ovlivnil koronavirus ekonomiku?
8 minut čtení
Investice

Na tom zda opravdu ekonomická krize 2021 je, se však odborníci neshodují. Dopady pandemie koronaviru jsou nesporné. Jsou odvětví, která jsou výrazně poškozena. Ekonomiky států v roce 2020 dosáhly enormních propadů.

Na druhé straně jsou tady ale obory, které rostou, a hospodářství státu se zotavují. Někde rychleji, někde pomaleji. Hospodářská krize 2021 je navíc ve vleku politických i zdravotních opatření. Stav ekonomik ovlivňuje vývoj pandemie, který je zatím stále dost nepředvídatelný.

koronavirus v restauraci

Hospodářská krize 2021 jako následek zdravotní krize

Pandemie převrátila naše životy naruby. Na dlouhé měsíce se zastavily mnohé činnosti. Celé obory zažily obrovskou krizi. Příkladem jsou gastronomie, cestovní ruch, ale také mnohé obory, které na ně navazují.

V roce 2020 nastal ekonomický propad. V ČR byl rekordní. Dosáhl 5,6 %. Část ekonomů říká, že po tak velkém propadu může přijít už jen zlepšení. V roce 2021 se ale naše ekonomika zvedla, a snad proto je označení hospodářská krize 2021 tolik diskutováno.

nábytek a koronavirus

Ekonomická krize 2021 a všudypřítomná nejistota

Snad největším problémem, který ekonomická krize 2021 přináší, je nejistota. Do polemiky o vládních opatřeních se pouštět nechceme. Zde máme na mysli nejistotu, kterou přináší vývoj pandemie. Stále nové mutace ovlivňují naše životy, vyvolávají nutnost zdravotních opatření a ovlivňují tak mnohé podnikatelské obory. Zpomalení pohybu v rámci celé planety vyvolalo problémy s dodávkami materiálu i zboží. Otázkou je, co nastane po ukončení všech vládních podpor. Musíme počítat s nárůstem nezaměstnanosti i inflace.

Tip! Máte volné finanční prostředky? Krize jsou často velkou investiční příležitostí. Podívejte se, kam se vyplatí investovat v roce 2021:
Porovnej investice

koronavirus v práci

Pomalé uzdravování ekonomik

Část ekonomů věří, že ekonomická krize 2021 nebude, a ekonomiky se budou pomalu uzdravovat. Ale snad nikdo neočekává, že hospodářská krize 2021, nebo řekněme zabrždění, rychle pomine a návrat k předkrizové úrovni bude rychlý. Jsme ekonomika závislá na dovozu i vývozu. Cílovou zemí vývozu je hlavně Německo a tak bude hodně záležet na německé poptávce.

Ekonomice pomůže i utrácení domácností. Především z peněz, které měly naspořené nebo je ušetřili během lockdownů. Ideální je, když naše nákupy podpoří české firmy.

Tip! Úspory je důležité vytvářet pravidelně. V krizi jsou tak pro rodinu finančním polštářem. Vyzkoušejte tyto tipy na rychlé nalezení úspor v rodinném rozpočtu:

1.) Zkontrolujte si výhodnost životního pojištění.

2.) Srovnejte si povinné ručení a havarijní pojistku s aktuální nabídkou.

3.) Nepřeplácíte za energie? Praktická kalkulačka srovnání cen elektřiny a plynu napoví více.

4.) Nejlepší finanční aplikace, které šetří nebo spoří peníze.

dovoz jídla

Vítězové ekonomické krize 2021

Tak jako v jiných krizích i hospodářská krize 2021 má své vítěze. Jsou to rychle se rozvíjející obory a raketově rostoucí firmy. Základem rozvoje během pandemie byla digitalizace a růst e-commerce. Bleskovou digitalizaci prodělala část státní správy, ale i komunikace s bankami a pojišťovnami. Mnoho obchodů bylo nuceno přidat e-shop, jako prodejní kanál. Na vlně pandemie se rozjely online obchody s potravinami (Rohlik.cz), zasilatelské společnosti (Zásilkovna.cz) a obrovské množství e-shopů.

Tip! Ideální volbou jsou e-shopy, které nabízejí cashback z nákupu. Ušetříte čas i peněženku. Vyzkoušejte:

* Potřebujete léky nebo výživové doplňky? Dr.Max nabízí až 10 % zpět.
* Módní oblečení pro celou rodinu koupíte na Bonprix s casbackem 7 %.
* Skvělé spodní prádlo, plavky i dětské oblečení najdete na Lindex. Nyní až 8 % z nákupu zpět.
* Sportovní i vycházkovou obuv najdete na eobuv.cz - cashback až 8 %.
* Ubytování kdekoliv na světě zajistí Booking.com s až 4 % zpět.

Ať už budeme současné situaci říkat ekonomická krize 2021 nebo jinak, je jasné, že koronavirus má výrazný vliv na českou i světovou ekonomiku. A jeho vliv potrvá, dokud se nám ho nepodaří zvládnout.

Mohlo by vás zajímat

pětistovka
Státní dluhopisy 2021: Vyplatí se po nich sáhnout?
18.10.2021

Jsou státní dluhopisy 2021 spíše prostředkem ochrany peněz před inflací na krátkou dobu, nebo od nich můžeme čekat i zajímavý výnos? Kdy je vlastně dobré nakupovat státní dluhopisy, a kdy je lepší sáhnout po jiné alternativě.

podílové fondy
Investice do podílových fondů a vše, co o nich potřebujete vědět
23.9.2021

Podílové fondy se mezi drobnými investory těší stále větší oblibě. Pro tento typ investic člověk nepotřebuje velké úspory (stačí mu klidně 100 Kč), a navíc mu nemusí věnovat moc času. Co jsou to investice do podílových fondů, jaká je jejich rizikovost a…

investiční zlato
Spoření do zlata: Skvělá investice nebo špatný nápad
7.9.2021

Už naše babičky ukládaly peníze do zlata. I když ve většině rodin to byl nákup šperků. Jak je to dnes? Vyplatí se spoření do zlata? A do jakého zlata se vyplatí uložit peníze. Máme si nakoupit zlaté řetízky u zlatníka, nebo chtít v bance zlatou cihlu.

nejbohatší lidé světa
Nejbohatší lidé světa a jejich finty, jak šetřit peníze
30.8.2021

Nejbohatší lidé světa mají své zvyky, které si drží bez ohledu na miliardy na účtech. Zkuste se ale nad jejich fintami zamyslet. Proč to dělají, co by mohly tyto nápady přinést vám? Uvidíte, že jejich nápady nejsou zas tak k zahození a vezměte si z nich…