Menu

Ekonomická krize 2020 - 2021: Jak ovlivnil koronavirus ekonomiku?

Aktualizováno dne 12.7.2021

Hospodářská krize 2021 či 2020 se do jisté míry očekávala. To, co ji ale způsobilo, nepředpokládal naprosto nikdo. Ekonomická krize 2021 je totiž přímým následkem zdravotní krize, kterou způsobil koronavirus. Jak se na ekonomice podepsal?

Ekonomická krize 2020 - 2021: Jak ovlivnil koronavirus ekonomiku?
8 minut čtení
Investice

Na tom zda opravdu ekonomická krize 2021 je, se však odborníci neshodují. Dopady pandemie koronaviru jsou nesporné. Jsou odvětví, která jsou výrazně poškozena. Ekonomiky států v roce 2020 dosáhly enormních propadů.

Na druhé straně jsou tady ale obory, které rostou, a hospodářství státu se zotavují. Někde rychleji, někde pomaleji. Hospodářská krize 2021 je navíc ve vleku politických i zdravotních opatření. Stav ekonomik ovlivňuje vývoj pandemie, který je zatím stále dost nepředvídatelný.

koronavirus v restauraci

Hospodářská krize 2021 jako následek zdravotní krize

Pandemie převrátila naše životy naruby. Na dlouhé měsíce se zastavily mnohé činnosti. Celé obory zažily obrovskou krizi. Příkladem jsou gastronomie, cestovní ruch, ale také mnohé obory, které na ně navazují.

V roce 2020 nastal ekonomický propad. V ČR byl rekordní. Dosáhl 5,6 %. Část ekonomů říká, že po tak velkém propadu může přijít už jen zlepšení. V roce 2021 se ale naše ekonomika zvedla, a snad proto je označení hospodářská krize 2021 tolik diskutováno.

nábytek a koronavirus

Ekonomická krize 2021 a všudypřítomná nejistota

Snad největším problémem, který ekonomická krize 2021 přináší, je nejistota. Do polemiky o vládních opatřeních se pouštět nechceme. Zde máme na mysli nejistotu, kterou přináší vývoj pandemie. Stále nové mutace ovlivňují naše životy, vyvolávají nutnost zdravotních opatření a ovlivňují tak mnohé podnikatelské obory. Zpomalení pohybu v rámci celé planety vyvolalo problémy s dodávkami materiálu i zboží. Otázkou je, co nastane po ukončení všech vládních podpor. Musíme počítat s nárůstem nezaměstnanosti i inflace.

Tip! Máte volné finanční prostředky? Krize jsou často velkou investiční příležitostí. Podívejte se, kam se vyplatí investovat v roce 2021:
Porovnej investice

koronavirus v práci

Pomalé uzdravování ekonomik

Část ekonomů věří, že ekonomická krize 2021 nebude, a ekonomiky se budou pomalu uzdravovat. Ale snad nikdo neočekává, že hospodářská krize 2021, nebo řekněme zabrždění, rychle pomine a návrat k předkrizové úrovni bude rychlý. Jsme ekonomika závislá na dovozu i vývozu. Cílovou zemí vývozu je hlavně Německo a tak bude hodně záležet na německé poptávce.

Ekonomice pomůže i utrácení domácností. Především z peněz, které měly naspořené nebo je ušetřili během lockdownů. Ideální je, když naše nákupy podpoří české firmy.

Tip! Úspory je důležité vytvářet pravidelně. V krizi jsou tak pro rodinu finančním polštářem. Vyzkoušejte tyto tipy na rychlé nalezení úspor v rodinném rozpočtu:

1.) Zkontrolujte si výhodnost životního pojištění.

2.) Srovnejte si povinné ručení a havarijní pojistku s aktuální nabídkou.

3.) Nepřeplácíte za energie? Praktická kalkulačka srovnání cen elektřiny a plynu napoví více.

4.) Nejlepší finanční aplikace, které šetří nebo spoří peníze.

dovoz jídla

Vítězové ekonomické krize 2021

Tak jako v jiných krizích i hospodářská krize 2021 má své vítěze. Jsou to rychle se rozvíjející obory a raketově rostoucí firmy. Základem rozvoje během pandemie byla digitalizace a růst e-commerce. Bleskovou digitalizaci prodělala část státní správy, ale i komunikace s bankami a pojišťovnami. Mnoho obchodů bylo nuceno přidat e-shop, jako prodejní kanál. Na vlně pandemie se rozjely online obchody s potravinami (Rohlik.cz), zasilatelské společnosti (Zásilkovna.cz) a obrovské množství e-shopů.

Tip! Ideální volbou jsou e-shopy, které nabízejí cashback z nákupu. Ušetříte čas i peněženku. Vyzkoušejte:

* Potřebujete léky nebo výživové doplňky? Dr.Max nabízí až 10 % zpět.
* Módní oblečení pro celou rodinu koupíte na Bonprix s casbackem 7 %.
* Skvělé spodní prádlo, plavky i dětské oblečení najdete na Lindex. Nyní až 8 % z nákupu zpět.
* Sportovní i vycházkovou obuv najdete na eobuv.cz - cashback až 8 %.
* Ubytování kdekoliv na světě zajistí Booking.com s až 4 % zpět.

Ať už budeme současné situaci říkat ekonomická krize 2021 nebo jinak, je jasné, že koronavirus má výrazný vliv na českou i světovou ekonomiku. A jeho vliv potrvá, dokud se nám ho nepodaří zvládnout.

Mohlo by vás zajímat

spořicí účet
Spořicí účty 2021: Co si pro vás letos banky připravily?
18.6.2021

Úspory rodin v České republice v posledním roce vzrostly. Mít pár tisícovek navíc se hodí. Třeba, když si lednice vzpomene, že už je její čas. Ruku na srdce, kde máte úspory vy. Na běžném účtu nebo jste je dali na speciální spořicí účet? A víte, na co si…

investment
Do čeho investovat v roce 2021? Investice, které vynášejí nejvíce
10.6.2021

Máme za sebou nelehké období. Zdravotní krize se snad pomalu dostává pod kontrolu, ale jak velké budou ekonomické následky, se ještě uvidí. I dnes však platí, že každá krize přináší možnosti k investování. Podívejme se do čeho investovat.

vystoupení z EU
Vystoupení z EU: Co by ve skutečnosti znamenalo pro Česko?
12.5.2021

V posledních letech je vystoupení z EU živě diskutovaným tématem. Znamenalo by to pro Česko vytouženou svobodu, nebo ekonomickou katastrofu? Protože jsme finanční portál, zaměřili jsme se na peněžní dopady, které by Czexit, tedy odchod z Evropské unie…

stavební spoření
Nejvýhodnější stavební spoření 2021
16.3.2021

Hledáte nejvýhodnější stavební spoření? Míra výnosu se může u jednotlivých spořitelen lišit. Podívejte se, kde vaše peníze letos nejlépe zhodnotí.