Menu

Náš magazín

thumb
Mohu si ještě založit penzijní připojištění za původních podmínek?
15.2.2013

Bylo to možné do 30. listopadu 2012. Od 1. prosince 2012 se uzavřel původní systém penzijního připojištění pro nové klienty a od tohoto termínu již do něj není možné vstoupit. Noví zájemci mohou od 1. ledna 2013 vstupovat do nových účastnických fondů. …

thumb
Co znamená oddělení majetku účastníků od majetku fondu?
15.2.2013

Původní penzijní fondy prošly transformací a rozdělily se na penzijní společnosti – správce účastnických fondů a transformovaných fondů (prostředky stávajících účastníků). Transformace je podrobně řešena novým zákonem o doplňkovém penzijním spoření. Po…

thumb
Kdo spravuje fondy ve III. pilíři?
15.2.2013

Stejně jako důchodové fondy ve II. pilíři budou i v případě III. pilíře spravovat fondy penzijní společnosti, které po splnění nezbytných podmínek obdrží licenci od České národní banky. Další často kladené otázky Porovnejte penzijní spoření…

thumb
Pro koho je doplňkové penzijní spoření vhodné?
15.2.2013

Pro všechny občany od 18ti let, kteří se odpovědně staví ke své budoucnosti a chtějí mít dodatečný příjem z vlastních úspor nad rámec vypláceného státního důchodu ze státního průběžného pilíře či nového II. pilíře. Další často kladené otázky …

thumb
Bude po spuštění penzijní reformy nadále existovat původní penzijní připojištění se státním příspěvkem?
15.2.2013

Původní penzijní připojištění se státním příspěvkem je součástí tzv. III. pilíře penzijního systému. Existuje i po spuštění penzijní reformy, ovšem do systému penzijního připojištění už nemohou moci vstupovat noví účastníci. Vedle penzijního…

thumb
Jak vypadá současný důchodový systém?
15.2.2013

Dominantním zdrojem příjmů důchodců je státní průběžný pilíř, který budeme označovat jako I. pilíř. Důchody jsou financovány z aktuálního výnosu pojistného, které lidé platí ze mzdy (28% z hrubé mzdy) a podnikatelé ze zisku. Od poloviny 90. let…

thumb
Je pro mě vstup do II. pilíře výhodný?
15.2.2013

Obecně se dá říci, že II. pilíř je výhodnější spíše pro mladší občany, kteří si mohou spořit déle, a pro občany s nadprůměrným příjmem. Důchodová kalkulačka je modelem založeným na určitých předpokladech vývoje mnoha ukazatelů. Nikdo přesně neví, jak…

thumb
Jak se bude týkat prostředků účastníka z II. pilíře případná exekuce?
15.2.2013

Prostředky účastníka důchodového spoření nelze postihnout exekucí po dobu tzv. spořící fáze. Jinými slovy v důchodových fondech spravovaných penzijními společnostmi nelze prostředky účastníka postihnout exekucí. V tzv. výplatní fázi, kdy je důchod…

thumb
Může se dobrovolný plátce důchodového pojištění účastnit II. pilíře?
15.2.2013

Jsou to osoby evidované na Úřadu práce, studenti, osoby výdělečně činné v cizině, dobrovolníci podle zvláštního předpisu, osoby pracující v ČR ve prospěch zahraničního zaměstnavatele, osoby vykonávající funkci poslance EU nebo osoby pobývající v cizině…

thumb
Co dělat při změně zaměstnání?
15.2.2013

Při změně zaměstnání nemusí účastník důchodového spoření tuto skutečnost oznamovat ani správci CRS, ani penzijní společnosti, se kterou má uzavřenou smlouvu. Je ale povinen novému zaměstnavateli oznámit, že je účastníkem důchodového spoření, aby i…

thumb
Existuje zvláštní režim pro poživatele invalidního důchodu III. stupně?
15.2.2013

Účastník důchodového spoření - invalida, kterému zanikne nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně dosažením 65 let věku (případně dosažením důchodového věku), má možnost zvolit si starobní důchod z I. pilíře ve výši dosavadního…

thumb
Co se stane s důchodovým spořením při ztrátě příjmu?
15.2.2013

Ztráta zaměstnání, mateřská dovolená, dlouhodobý pobyt v cizině, dlouhodobá nemoc, invalidita apod. nevedou k ukončení účasti na důchodovém spoření. V případě, že občané nemají žádný příjem, nedochází jen k placení pojistného. Nastane-li některá z…