Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Zimní sporty - pojištění na hory, vyberte si správné pojištění

10.1.2020

Může se to stát každému. Kvůli shonu, spojenému s cestovními přípravami můžete zapomenout na jednu z nejdůležitějších věcí, a tou je cestovní pojištění. Co se stane, když vycestujete nepojištěni a na kolik peněz vás může vyjít léčení úrazu nebo nemoci v zahraničí?

Zimní sporty - pojištění na hory, vyberte si správné pojištění
8 minut čtení
Cestovní pojištění

Řada lidí se utěšuje tím, že cestovní pojištění vlastně nepotřebují, protože přece mají Evropský průkaz zdravotního pojištění, díky kterému mají nárok na zdravotní ošetření v kterékoliv zemi Evropské unie. Je to pravda, avšak má to háček.

Evropský průkaz vám sice zaručí stejnou lékařskou péči, jako občanům dané země, ale v mnoha zemích si musí pacient za některé služby doplácet. Výše těchto doplatků přitom není malá.

Pobyt v nemocnici v Rakousku 12 - 21 eur/den
Pobyt v nemocnici ve Francii 18 eur
Lékařské vyšetření v Itálii 36  eur

Evropský průkaz navíc platí jen ve státem provozovaných zařízeních, nezahrnuje asistenční služby, transport do nemocnice ani převoz zpět do Česka. Například převoz zraněného vrtulníkem do nemocnice obvykle vyjde na 100 až 200 tisíc Kč. V případě, že cestovatel nemá cestovní pojištění, hradí si tuto částku sám.

Se správným pojištěním můžete být na horách v klidu, vyberte si to správné.Spočítat cestovní pojištění

Pokud se vám na horách stane úraz, nikdy nemáte jistotu, že je v blízkosti vašeho lyžařského areálu zdravotnické zařízení financované z veřejných zdrojů, ve kterém by vás díky modré kartičce ošetřili. Ošetření v soukromé nemocnici vyjde na nemalé peníze.

Ceník nejčastějších lékařských zákroků v Rakousku, Itálii a Francii

Tyto tři země jsou velmi oblíbené pro zimní lyžařské radovánky. Co když však dovolená nejde podle vašich představ a vy se při lyžování zraníte? V tabulce uvádíme orientační ceny zdravotních výkonů, které zaplatíte v těchto zemích.

Lékařský zákrok Cena
Ošetření vykloubeného ramene 20 000 - 40 000 Kč
Zlomenina ruky s týdenním pobytem v nemocnici 100 000 - 150 000 Kč
Těžší úraz s operací a dvoutýdenním pobytem v nemocnici 250 000 - 300 000 Kč

Příběh paní Petry

Paní Petra Jelínková se vydala na lyžařský zájezd do Alp. Při jízdě na červené sjezdovce nezvládla oblouk a spadla. Nohou jí projela ostrá bolest a když se pokoušela vstát, nepodařilo se jí to. Protože trčela uprostřed svahu v bolestech, nezbývalo jí nic jiného, než počkat na příjezd záchranné služby, která ji svezla ze svahu dolů. Byla to stresující situace, avšak naštěstí měla v telefonu uložené číslo na asistenční službu své pojišťovny. Telefonní operátor ji uklidnil a poradil jí, jak postupovat.

„Jsem mile překvapena, jak asistenční služba dobře funguje. Už během prvního hovoru mě operátorka na lince seznámila s tím, jak mám postupovat a co mě čeká. Lidsky bylo příjemné, že mě v mé nelehké situaci uklidnila a řekla mi, že se o nic nemusím starat a pojišťovna Axa pro mě vše zařídí a proplatí,“ říká Petra Jelínková.

Sanitka Petru převezla do nemocnice, kde jí nohu ošetřili. Zjistilo se, že Petra má poraněné koleno a zlomenou holenní kost. Dostala sádru přes celou délku nohy, a tudíž nemohla využít k návratu domů autobus, s nímž do Dolomit z Prahy přijela.

Pojišťovna jí zařídila lékařský převoz do České republiky, kde si zranění doléčila. Uzavření cestovního pojištění se Petře rozhodně vyplatilo. Pojišťovně AXA Assistance zaplatila za plánovaný týdenní pobyt stokorunu, jak jsme však dodatečně zjistili, ta za ni zaplatila desítky tisíc za léčebné výlohy, ale také převoz sanitkou do Česka. Samotný převoz pojišťovnu vyšel na 50 tisíc.

Ani pojištění ke kartě vás nezachrání

Někteří lyžaři se také spoléhají na pojištění na platební kartě. Ovšem i to mnohdy nemusí stačit. O tom se přesvědčila i mladá lyžařka Iva z Olomouce, která se zranila při lyžování v Itálii.

„Chtěla jsem ušetřit na cestovním pojištění a na lyže do Itálie jsem odjela pouze s pojištěním na platební kartě. Bohužel jsem na sjezdovce upadla a zlomila si obě holenní kosti. Nejbližší nemocnice, kde mohli provést akutní operaci, byla až ve Švýcarsku. Teprve po pěti dnech mě mohli sanitkou převézt do Česka. Tady jsem zjistila, že u pojištění přes platební kartu byla moje spoluúčast na zdravotní výlohy pět tisíc korun. Navíc jsem musela uhradit 52 tisíc korun za svoz vrtulníkem do nemocnice, na který se už pojištění nevztahovalo,” popsala Lenka svůj případ. Celkové náklady na léčení byly 360 tisíc korun a z toho musela ze svého zaplatit 57 tisíc korun.

Nezapomeňte na odpovědnost

Důležité je při pojištění myslet i na připojištění odpovědnosti. Oceníte ho především ve chvíli, když někomu způsobíte škodu na zdraví. „Na pojištění odpovědnosti rozhodně nezapomínejte. Pokud na svahu srazíte jiného lyžaře a způsobíte mu zranění, je pravděpodobné, že po vás bude vymáhat odškodnění za způsobenou újmu,“ radí Zdeněk Novák, jednatel společnosti Porovnej24.cz.

„Vyrazil jsem s partou na hory do Rakouska, bohužel při sjezdu ze svahu jsem nechtěně srazil staršího pána. Zlomil si stehenní kost, musel pro něj až na sjezdovku přiletět vrtulník. Po třech týdnech ho pustili z nemocnice. Po čase se ozval jeho právník a chtěl další peníze jako odškodnění za trvalé následky. Vypadalo to jako nevinná srážka a celkem to nakonec stálo 1,8 miliónu korun. Naštěstí jsem si sjednal pojištění odpovědnosti,” popsal redakci svůj zážitek 34letý Adam z Prahy.

Nejnižší limit nastavte alespoň na 3 miliony

„Při sjednávání cestovního pojištění je důležité brát v úvahu nejen cenu pojištění, ale i výši limity krytí. Platí to zejména pro zimní sporty, kdy se lidé vystavují výrazně vyššímu riziku než při letní dovolené,” upozornil Novák. Limit pojistného plnění by se měl pohybovat minimálně ve výši tří milionů korun.

„Nejlevnější nabídky cestovního pojištění se pohybují od 9 korun za den. Bezlimitní pojištění na léčebné výlohy včetně 25miliónového limitu odpovědnosti za způsobenou škodu lze získat i za 35 korun za den,“ doplnil Novák.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Koronavirus a životní pojištění: jak se různé pojišťovny staví k této situaci?
6.4.2020

Současná pandemie zasáhla do životů mnoha lidí. Něktří lidé se dostali do nepříjemné situace kvůli tomu, že se tímto onemocněním nakazili, nebo jim byla nařízena povinná karanténa z důvodu, že přišli do kontaktu s rizikovou osobou. Jak v těchto případech…

thumb
Koronavirus - na co máte v dnešní době nárok jako zaměstnanec nebo OSVČ?
1.4.2020

Současná situace zasáhla nás všechny. Ať už jste zaměstnanec či živnostník pobývající doma s dítětem, majitel provozovny či podnikatel zaměstnávajíci lidi, opatření proti koronaviru výrazně ovlivnila váš život. Dobrou zprávou však je, že na tuto situaci…

thumb
Stravováním proti koronaviru, aneb jak zvýšit svou imunitu
31.3.2020

O koronaviru zatím víme to, že je nebezpečný pro starší osoby a lidi s narušenou imunitou. Nechcete patřit mezi ty, kteří mají křehkou imunitu a jsou tudíž k nákaze náchylnější? V tomto článku vám poradíme, jak posílit své tělo a snížit riziko onemocnění…

thumb
Nové dálnice a rekonstrukce D1, aneb jaká je nyní situace na českých komunikacích
27.3.2020

Zajímá vás, jaké změny vás letos čekají na českých dálnicích? Plánují se velké stavební úpravy na D1 i stavba nových úseků dálnic. Zjistěte, jaké úseky budou nově zprovozněny i kde na vás můžou čekat uzavírky a časové zdržení.