Menu

Spořicí účty 2019 aneb co si pro vás letos banky připravily

Aktualizováno dne 19.8.2019
Spořicí účty 2019 aneb co si pro vás letos banky připravily
9 minut čtení
Spořící účty

Ten nejvyšší úrok. To je cíl každého člověka, který si chce na účtu uložit nějaké peníze. Zatímco loni a předloni nebyla nabídka spořicích účtů žádná sláva, v tomto roce se nabídka začíná postupně zlepšovat. Úroky začínají růst a sem tam se objeví i nějaký ten lákavý benefit. Podívejte se na spořicí účty 2019 i na to, co si pro vás banky letos připravily.

Spořicí účet si lidé pořizují hlavně kvůli ukládání volných peněz a zajištění určité rezervy, ale zároveň chtějí mít k penězům neustálý přístup. Poměrně dlouho byly tyto účty úročeny mizivými úroky. Situace se už ale začíná lepšit a přibývá těch, které mají úroky nad jedno procento nebo nabízí bonusy navíc.

Spořicí účty 2019 s úrokem od dvou procent

Ještě nedávno bylo něco takového takřka nemyslitelného. Dvě procenta na spořicím účtu jako standardní úrok byla nabízena naposledy na jaře 2013. Nyní už je to opět skutečnost.

Moneta Money Bank

Právě Moneta se na začátku prázdnin stala po šesti letech první bankou, která na svém spořicím účtu nabídla úrok 2 %. Tato sazba platí na část vkladu do jednoho milionu. Vše nad se úročí jen 0,5 %. Podmínkou je založení účtu online a zůstatek alespoň 200 Kč.

Další podmínky nejsou. Neplatíte žádné poplatky a nemusíte současně zakládat i běžný účet či využívat služeb navíc.

Banka Creditas

Také banka Creditas láká dočasně na 2 % pro část vkladu do 1,5 milionu. Ale ani nad tuto hranici to není úplně špatné a dostanete 1,1, %. Nemusíte nechávat minimální zůstatek a na lepší úrok dosáhnou i ti, kteří si založí účet na pobočce a nejen online.

Musíme upozornit na to, že se jedná jen o časově omezenou akci. Základní úrok je 1,1 % a zbytek trvá do konce září 2019. Zatím není jisté, jak vysoký úrok získají klienti od října.

Poznámka: Lepší úrokové sazby se u obou bank vztahují pouze na nově založené spořicí účty. Pokud máte starý účet a nezaložíte si vedle něj ještě nový, který by měl lepší úročení, bude se na vaše vklady stále vztahovat stará úroková sazba.


Tip! Chcete si udělat okamžitý přehled o spořicích účtech? Na našem online porovnání naleznete informace o výši úroků a konkrétních podmínkách jednotlivých spořicích variant.

Najít nejvýhodnější spořicí účet

 

Zajímá vás úrok nad 1,5 %?

Ani úroková sazba nad 1,5 % není k zahození, i když to už žádné velké terno není. Stále to ale vypadá lákavěji a zajímavěji než třeba půl procenta. Které banky vám nabídnou vyšší úrok?

Expobank

Od poloviny června nabízí na svém Neo účtu úrok 1,6 % banka Expobank pro všechny klienty a bez omezení výše úspor. Nejde o klasický účet, ale o běžný. Velkou výhodou je tak to, že se vám automaticky úročí veškeré vklady a vy nemusíte nic převádět někam jinam.

Hello Bank

Také Hello Bank má v nabídce klasický spořicí účet s úrokem 1,5 % bez podmínek. Vztahuje se pouze na vklady do 300 tisíc korun. Bohužel se zbytek neúročí vůbec.

spořicí účty 2019

Trinity Bank

U nových účtů láká Trinity Bank na úrok 1,58 %. Dosáhnou jej ale pouze ti zájemci, kteří ještě neměli žádnou smlouvu s Trinity a ani předchozí záložnou Moravský peněžní ústav. Stávají klienti mají jen jednu možnost, jak dosáhnout lepšího zhodnocení. Musí si založit nový spořicí účet a poslat na něj peníze, které předtím neměli uložené nikde jinde v Trinity.

Jaké bonusy na vás čekají?

Konkurence je veliká, a tak některé banky lákají na ještě zajímavější nabídky a vyšší úrok. Tyto bonusové akce jsou ale jen dočasné a pro někoho. Často míří na nové klienty, proto se vždy podívejte na různé „skulinky“, ale i na to, jaké podmínky má banka připraveny ke svým produktům dlouhodobě.

Raiffeisenbank

Pro nové klienty má Raiffeisenbank v nabídce 3 procenta, bohužel pouze na šest měsíců, pak klesne na jedno procento a jen za předpokladu, že splníte podmínky. Výhodný úrok 3 % se vztahuje na vklady do 150 000 Kč, což také není moc.

ČSOB

Na podporu produktu Duo Profit nabízí ČSOB tři procenta. V tomto případě jde ale o kombinaci spořicího účtu a investice do podílového fondu, přičemž investovat je nutné minimálně 30 000 korun. Na spořicí účet nemůžete uložit více, než dáte do fondů. Vyšší úrok si užijí bohužel jen noví zájemci.

spořicí účty 2019

ING Bank

ING se mezi spořicími produkty řadí mezi stálice. V současné době nabízí zajímavou možnost zhodnocení peněžních prostředků až do výše 300 000 Kč. Účet založíte během chvíle online a bez poplatků. Na šest měsíců pak dostanete zvýhodněnou úrokovou sazbu 2 %. Po půl roce se vám ale sníží jen na 0,5 %. Bohužel má tato akce i řadu nevýhod. Tou hlavní je to, že se dvěma procenty úročí jen nové vklady. Jakékoliv peníze, které jste měli uložené před začátkem akce, jsou stále úročeny pouhým půl procentem.

Wüstenrot

V červenci spustila novou akci i banka Wüstenrot. Je určena pouze pro nováčky a jim garantuje úrok 1,7 %. Bonusová sazba platí dvanáct měsíců od podpisu smlouvy. Nejsou žádné další podmínky a ani omezení výše vkladu.

Inflace je stále silnější

„Na mezibankovním trhu porostou v roce 2019 sazby. Podle odhadů by se dvanáctiměsíční sazba PRIBOR měla pohybovat na konci roku 2019 v pásmu 2,8 až 2,9 procenta. Protože však banky mají stále nadbytek peněz, nemají příliš velkou motivaci utrácet na peníze střadatelů o mnoho více. Mezi výjimky se mohou zařadit maximálně ty banky, které chtějí najít více klientů, a tak do své nabídky zařadí atraktivnější podmínky než konkurence,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom CZECH FUND v rozhovoru pro Měšec.cz.

Stejný názor má i Jiří Cihlář, analytik finančních trhů Next Finance: „České bankovní domy nemají problém s chybějící likviditou. Nepotřebují za každou cenu získávat klientské vklady. To podle nás přispěje k tomu, že sazby na spořicích účtech porostou jen pomalu. K tomu přispěje i zaseknutí dalšího růstu úrokových sazeb ČNB. Nepředpokládáme, že úroková sazba na bankovním spořicím účtu v roce 2019 nějak výrazně přesáhne dvě procenta. Navíc bude tato sazba navázaná na splnění některých podmínek.“

I když se banky letos trochu rozjely a úrokové sazby na spořicích účtech rostou, stále většina z nich nedosahuje ani na inflaci. Je jen málo pravděpodobné, že by dlouhodobě klesla pod dvě procenta a meziročně se drží někde kolem 2,5 %. Přesto mají spořicí účty ale smysl, zejména jako bezpečné uložení peněz, které potřebujete mít v případě potřeby ihned k dispozici. Vybírejte je proto zvlášť pečlivě a nezapomeňte využít srovnání více variant spořicích účtů a nespoléhejte se jen na svou domácí banku. Ne vždy vám nabídne to nejvýhodnější.

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Jak postupovat při dopravní nehodě?
24.2.2021

Je to jen chvilka a může se stát dopravní nehoda. Může jít o ťukanec na parkovišti, nedobrždění při dojíždění aut na semaforech, ale i nehodu na dálnici. Jak postupovat při dopravní nehodě? Znáte svá práva a povinnosti?

thumb
Rodinný rozpočet: Co patří mezi největší výdaje průměrné české domácnosti?
23.2.2021

Nejen této době, které je pro mnohé nejistá, je důležité znát rodinný rozpočet. Může to být důležitý klíč, jak přežít příjmovou krizi. Ale také návod, kde vzít volné peněžní prostředky na pravidelné budování úspor či investice do bydlení.

thumb
Povinné ručení 2021: Co říká zákon o pojištění vozidel?
22.2.2021

Povinné ručení ke každému automobilu neodmyslitelně patří a tím se opravdu myslí, že bez tohoto pojištění auto na cestě nemá co dělat. K provozu automobilů se váže ještě havarijní pojištění, které ale není povinné, zatímco povinné ručení zákon nařizuje.

thumb
Daňové přiznání 2021: Velký průvodce
19.2.2021

Daňové přiznání je každoroční strašák podnikatelů i zaměstnanců, kteří najednou od zaměstnavatele zjistí, že si ho letos budou podávat sami. S online dokumentem, který si hlídá chyby v zadání je to o poznání jednodušší. Stačí jen mít při ruce potřebná…