Menu

Srážka se zvěří vám nyní hrozí víc, než dřív. Jak toto riziko snížit?

Aktualizováno dne 26.8.2022

Máte radost z toho, že tropická vedra polevila a nemusíte se tudíž potýkat s takovými patáliemi, jako je horký volant nebo žhnoucí interiér auta po parkování na slunci? Vězte, že podzim přináší své vlastní problémy, jako je například vyšší riziko toho, že vám pod kola skočí neopatrný srnec či jelen. Srážka se zvěří není nic příjemného, pojďme se tedy podívat, jak se proti ní bránit a co dělat, když už k ní dojde.

Srážka se zvěří vám nyní hrozí víc, než dřív. Jak toto riziko snížit?
12 minut čtení
Povinné ručení

Podzim je obdobím, kdy vám srážka se zvěří hrozí nejvíc. Na vině jsou tyto faktory - vyšší aktivita divoké zvěře z důvodu říje, zhoršená viditelnost v důsledku zkracujících se dní a vůbec tradičně horší počasí doprovázené dešti a tím pádem i kluzkými vozovkami.

podzimní bouračka

Statistika nehodovosti

Z policejních statistik vyplývá, že na podzim je riziko srážky se zvěří až o 53 % vyšší, než v létě. Například v červenci 2020 se na českých silnicích událo 6899 nehod, zaviněných střetem se zvěří, přičemž v říjnu bylo takových nehod 10 556.

Srážka se zvěří vs další druhy nehod

Jak z tabulky a policejních statistik uvedených níže můžete vyčíst, srážka se zvěří je dlouhodobě 4. nejčastějších důvodem nehody. Před ní se umisťují jen nehody se stojícím nebo jedoucím vozem a srážky s pevnou překážkou.

Druh nehody Počet nehod v roce 2021 Počet nehod v roce 2020 Počet nehod v roce 2019
Srážka s jedoucím nekolejovým vozidlem 29 318 28 333 33 703
Srážka se zaparkovaným vozidlem 22 151 21 154 24 051
Srážka s pevnou překážkou 21 649 20 264 21 829
Srážka s chodcem 2 510 2 397 3 265
Srážka s lesní zvěří 14 989 14 161 15 510
Srážka s domácím zvířetem 407 438 473
Srážka s vlakem 144 123 152
Srážka s tramvají 428 381 647
Havárie 5 038 5 313 5 376

Srážka se zvěří ve městě

Možná jste městský člověk, kterému jízda hlubokými lesy nic neříká a do venkovských oblastí moc často nemíří. Srážka se zvěří vám však hrozí i v některých částech velkých měst - například srnce či zajíce můžete potkat i na pražském předměstí. Zhruba 12 % dopravních nehod je zapříčiněno právě divokými zvířaty.

Tip! Srážka se srnkou vám totálně zdemolovala auto? Nové si můžete pořídit i v našem online autobazaru, kde najdete na 30 000 vozů všech druhů a velikostí.

srnka na silnici

Srážka se zvěří a její prevence

Prudký náraz, šok a krev, stékající po kapotě. To jsou dojmy, které si většinou řidič pamatuje z tohoto incidentu. Je zřejmé, že takovému traumatickému zážitku se každý snaží vyhnout. Jakými způsoby můžete snížit riziko střetu se zvěří?

 • Jeďte nižší rychlostí problematickými úseky (lesy, venkovskými oblastmi). Při nižší rychlosti budete mít víc času na danou situaci zareagovat a zvířeti se vyhnout.
 • Nejezděte hned u kraje vozovky. Vyhnete se tak momentu, kdy se zvíře nečekaně vyhoupne z lesa na silnici. 
 • Mějte oči na stopkách hlavně v časných ranních hodinách a v noci, kdy se zvěř poblíž vozovek pohybuje nejčastěji.

zajíc na silnici

Co dělat v případě, kdy zvíře srazíte?

Hlavním a nejdůležitějším pravidlem je nepokoušet se zvířeti vyhnout. Určitě nejste psychopat a nechcete nebohého zajíčka nebo kolouška usmrtit, ale manévrováním a vyhýbáním můžete naopak usmrtit sami sebe při nárazu do stromu.

Co dělat, když před sebou spatříte zvíře? V prvé řadě snižte rychlost (ale předtím se ujistěte, že za vámi nejede auto, které by do vás mohlo narazit). Až si budete jisti, že jste v bezpečí, teprve poté můžete zvíře pomalu objet. Pokud už dojde k nejhoršímu a vy do zvířete narazíte, dodržujte následující postup.

 1. Zastavte automobil u kraje cesty a zapněte výstražná světla. Oblečte si reflexní vestu a umístěte na zem výstražný trojúhelník.
 2. Zavolejte policii a popište jim, co se stalo.
 3. Zatelefonujte na asistenční službu vaší pojišťovny a tuto událost jim nahlaste.
 4. Pořiďte důkazy o této škodě (fotografie poškozeného vozidla i sraženého zvířete).

nabourané auto

Vyhněte se finančním problémům

Srážka se zvěří není jen traumatickým zážitkem, ale může vás výrazně poškodit i po finanční stránce. A nemusí se nutně jednat pouze o střet se ztepilým jelenem - škodu na autě v řádu desetitisíců korun vám může způsobit i malý zajíc.

1.) Havarijní pojištění

Havarijní pojištění je finanční produkt přímo určený k náhradě škody při srážce se zvěří. Na rozdíl od povinného ručení ho nemusíte pořizovat, patří mezi dobrovolná pojištění.  "Havko" kryje škody na vašem vlastním voze (ne jako povinné ručení, které kryje škody na cizím voze nebo majetku). Kromě srážky se zvěří se havarijní pojištění také vztahuje na:

 • havárie - např. situace, kdy se vaše auto poškodí při autonehodě
 • vandalismus - např. někdo objede vaše auto na parkovišti klíčem
 • odcizení - pokud vaše auto někdo ukradne a nepodaří se ho dohledat, pojišťovna může vyplatit částku, za kterou si koupíte nové auto
 • živelné pohromy - např. rozbitá kapota vlivem krupobití
 • pojištění GAP - vše o pojištění GAP zjistíte v našem článku zde
 • nákup náhradních dílů pro opravu vozu
 • neoprávněné využití auta

Tip! Zajímá vás, na kolik by vás vyšlo havarijní pojištění právě na váš vůz? Cenu si snadno spočítáte v naší bezplatné kalkulačce zde:

kalkulačka havarijního pojištění

2.) Povinné ručení

Jak jsme už uvedli výše, tento typ škody běžně kryje havarijní pojištění. Pokud vám však připadá příliš drahé, můžete si toto riziko pojistit v rámci povinného ručení, což vás může vyjít výrazně levněji.

Zjistili jsme, na kolik peněz vás vyjde připojištění střetu se zvěří v rámci povinného ručení. Jako ilustrační příklad uvádíme řidiče ve věku 34 let, který je vlastníkem vozu Volkswagen Passat a bydlí na Praze 4 a nemá žádný bonus. 

Pojišťovna Základní nabídka povinného ručení Povinné ručení s připojištěním střetu se zvěří Na kolik vychází cena tohoto připojištění
Direct 1 710 Kč 2 312 Kč 602 Kč
Slavia 2 331 Kč 3 249 Kč 918 Kč
Uniqa 2 750 Kč 4 030 Kč 1 280 Kč
ČSOB 6 973 Kč 7 858 Kč 885 Kč

Vidíte, že připojistit se pro střet se zvěří můžete už od 602 Kč ročně, což je oproti škodě, kterou byste jinak museli hradit ze svého, téměr zadarmo.

Tip! Chcete zjistit, kde vám za autopojištění nabídnou nejvýhodnější cenu? Porovnejte si u nás ceny a ušetřete nemalé peníze. K povinnému ručení si navíc jedním klikem přihodíte diskutované připojištění na srážku se zvěří nebo třeba pojištění zavazadal, proti vandalismu a jiné. Vyzkoušejte to zde:

Spočítejte si povinné ručení

Mohlo by vás zajímat

jarní servis auta
Jarní servis auta: Jednoduché kroky, jak připravit vůz na další sezónu
15.3.2023

Co si představíte pod pojmem jarní servis auta? Pokud je to ve vašich očích jenom výměna zimních pneumatik na letní, pak zpomalte a přečtěte si tento článek. Auto na jaře potřebuje totiž mnohem více.

projížďka na motorce
Povinná výbava motorky: Co v ní nesmí chybět?
13.3.2023

Jaro se blíží. S teplejšími dny se na cestách začnou ve větším objevovat vedle aut také motorky a skútry. Zkontrolujte si, jestli vaše povinná výbava motorky odpovídá požadavkům zákona. Bez ní riskujete nejen pokutu, ale také problémy v případě dopravní…

obrysová světla
Víte, jak správně v autě používat dálková, mlhová a obrysová světla?
15.2.2023

Nezřídka se stává, že na dálnici potkáte v nočních hodinách automobil, kterému svítí pouze obrysová světla, nebo nemá zapnutá zadní světla. Za deště vám ve městě pálí do očí mlhovky auta stojícího na křižovatce před vámi. Pojďme si udělat jasno v…

tankování na benzince
Proč jsou u nás drahé pohonné hmoty? Z čeho se skládá cena benzínu a nafty?
13.2.2023

Bez auta v domácnosti by byli mnozí z nás jako bez ruky. Dodavatelské řetězce jsou závislé na automobilové dopravě, průmysl nejede na sklad, ale všechny dodávky na sebe navazují. Proto je celá společnost silně závislá na vývoji cen pohonných hmot. V…