Podzim je obdobím, kdy vám srážka se zvěří hrozí nejvíc. Na vině jsou dva faktory - vyšší aktivita divoké zvěře z důvodu říje, a zhoršená viditelnost v důsledku zkracujících se dní.
Vyplývá to z policejních statistik. Na podzim je riziko srážky se zvěří až o 53 % vyšší, než v létě. Například v červenci minulého roku se na českých silnicích událo 6899 nehod, zaviněných střetem se zvěří, přičemž v říjnu bylo takových nehod 10 556.
Možná jste městský člověk, kterému jízda hlubokými lesy nic neříká a do venkovských oblastí moc často nemíří. Srážka se zvěří vám však hrozí i v některých částech velkých měst - například srnce či zajíce můžete potkat i na pražském předměstí. Zhruba 12 % dopravních nehod je zapříčiněno právě divokými zvířaty.
Prevence srážky se zvěří
Prudký náraz, šok a krev, stékající po kapotě. To jsou dojmy, které si většinou řidič pamatuje z tohoto incidentu. Je zřejmé, že takovému traumatickému zážitku se každý snaží vyhnout. Jakými způsoby můžete snížit riziko střetu se zvěří?
- Jeďte nižší rychlostí problematickými úseky (lesy, venkovskými oblastmi). Při nižší rychlosti budete mít víc času na danou situaci zareagovat a zvířeti se vyhnout.
- Nejezděte hned u kraje vozovky. Vyhnete se tak momentu, kdy se zvíře nečekaně vyhoupne z lesa na silnici.
- Mějte oči na stopkách hlavně v časných ranních hodinách a v noci, kdy se zvěř poblíž vozovek pohybuje nejčastěji.
Co dělat v případě, kdy zvíře srazíte?
Hlavním a nejdůležitějším pravidlem je nepokoušet se zvířeti vyhnout. Určitě nejste psychopat a nechcete nebohého zajíčka nebo kolouška usmrtit, ale manévrováním a vyhýbáním můžete naopak usmrtit sami sebe při nárazu do stromu.
Co dělat, když před sebou spatříte zvíře? V prvé řadě snižte rychlost (ale předtím se ujistěte, že za vámi nejede auto, které by do vás mohlo narazit). Až si budete jisti, že jste v bezpečí, teprve poté můžete zvíře pomalu objet.
Pokud už dojde k nejhoršímu a vy do zvířete narazíte, dodržujte následující postup.
- Zastavte automobil u kraje cesty a zapněte výstražná světla. Oblečte si reflexní vestu a umístěte na zem výstražný trojúhelník.
- Zavolejte policii a popište jim, co se stalo.
- Zatelefonujte na asistenční službu vaší pojišťovny a tuto událost jim nahlaste.
- Pořiďte důkazy o této škodě (fotografie poškozeného vozidla i sraženého zvířete).
Vyhněte se finančním problémům
Srážka se zvěří není jen traumatickým zážitkem, ale může vás výrazně poškodit i po finanční stránce. A nemusí se nutně jednat pouze o střet se ztepilým jelenem - škodu na autě v řádu desetitisíců korun vám může způsobit i malý zajíc.
Tento typ škody běžně kryje havarijní pojištění. Pokud vám však připadá příliš drahé, můžete si toto riziko pojistit v rámci povinného ručení, což vás může vyjít výrazně levněji.
Zjistili jsme, na kolik peněz vás vyjde připojištění střetu se zvěří v rámci povinného ručení. Jako ilustrační příklad uvádíme řidiče ve věku 34 let, který je vlastníkem vozu Volkswagen Passat. V tabulce uvádíme ceny dvou českých pojišťoven.
Základní nabídka povinného ručení | Povinné ručení s připojištěním střetu se zvěří | Na kolik vychází cena tohoto připojištění |
2119 Kč | 2626 Kč | 507 Kč |
2029 Kč | 3059 Kč | 1030 Kč |
Vidíme, že připojistit se pro střet se zvěří můžete už od 507 Kč ročně. Chcete zjistit, kde vám za autopojištění nabídnou nejvýhodnější cenu? Porovnejte si u nás ceny a ušetřete nemalé peníze.