Menu

Zrušení povinného ručení - změna pojišťovny

Povinné ručení je obvykle sjednáno na dobu neurčitou. Pojistným obdobím je zpravidla jeden rok, nezávisle na zvolené frekvenci splátek (roční, pololetní nebo čtvrtletní). Pojistné období je vždy automaticky prodlužováno o rok od data počátku, uvedeného na pojistné smlouvě. Pokud je tedy počátek vaší pojistné smlouvy např. 16.7.2019, pojistné období končí v tomto případě k 15.7.2020. (datum konce pojistného období naleznete také na zelené kartě jako „platnost do“).

Co dělat v případě, když u své pojišťovny chcete zrušit povinné ručení? Zrušit smlouvu lze písemně, zasláním podepsané výpovědi na korespondenční adresu pojišťovny. Běžně lze smlouvu vypovědět také elektronicky, zasláním skenu výpovědi e-mailem, kdy stačí podepsanou výpověď vyfotit mobilem a poslat na e-mailovou adresu pojišťovny. Kontaktní údaje a způsob podání výpovědi pro jednotlivé pojišťovny najdete ZDE

Jak zrušit povinné ručení?

Našli jste cenově výhodnější nabídku povinného ručení? Většina pojišťoven bohužel neakceptuje jako důvod zrušení povinného ručení to, že chcete přejít ke konkurenci. Naštěstí existuje spousta případů, ve kterých máte právo na odhlášení povinného ručení, abyste mohli provést změnu pojišťovny u povinného ručení.

Přehledně jsme pro vás sepsali výčet všech případů, kdy máte právo na vypovězení povinného ručení. Pak už stačí jen vyplnit výše uvedený formulář pro zrušení povinného ručení. Tyto pravidla hry jsou platná pro pojišťovnu Allianz, Generali, Direct, ČSOB, Slavia, AXA, Kooperativa i ČPP.

Kdy vypovědět povinné ručení?

Konec pojistného období

Ve výročí vaší smlouvy máte nárok na ukončení povinného ručení. Vaši výpověď povinného ručení musíte doručit minimálně 6 týdnů před koncem smlouvy. Tudíž pokud máte smlouvu povinného ručení například do konce října, tzn. 31. 10., musíte výpověď doručit nejpozději do 19. 9. Ovšem devatenáctého už musí být výpověď v sídle pojišťovny, tudíž raději ji pošlete ještě o pár dní dříve.

Co se stane, když výpověď nepošlete? Pojišťovna vám automaticky prodlouží pojistku na auto o 1 rok.

Vzor ke stažení

Do 2 měsíců od uzavření smlouvy

Změnili jste nedávno pojišťovnu? V tom případě máte dostatečné množství času na její „otestování.“ V prvních 2 měsících trvání smlouvy můžete kdykoliv odstoupit. Smlouva zaniká do 8 dnů od podání vaší výpovědi.

Vzor ke stažení

Do 3 měsíců od oznámení pojistné události

Jestliže jste bourali a událost řešili přes pojišťovnu, máte právo na zrušení povinného ručení. Můžete tak učinit do 3 měsíců od oznámení pojistné události. Co se stane s ročním pojistným, které jste za povinné ručení zaplatili? Pojišťovna vám vrátí peníze za ty měsíce, které zbývají do konce pojistného období.

Vzor ke stažení

Výpověď povinného ručení při navýšení pojistného

Jestliže vám pojišťovna oznámila, že bude zvyšovat cenu pojistného, nemusíte jen bezmocně složit ruce do klína a smířit se s vyšší cenou. Do 30 dnů od obdržení této informace můžete smlouvu vypovědět a najít levnější.

Vzor ke stažení

Prodej vozidla

Pokud vaše auto prodáváte, že pochopitelné, že budete chtít ukončit i povinné ručení na tento vůz. Pojišťovně bude stačit, když jí doložíte kopii kupní smlouvy a výpověď. Smlouva bude ukončena k datu doručení výpovědi.

Vzor výpovědi ke stažení, vzor kupní smlouvy ke stažení

Dočasné vyřazení vozidla z evidence

Jestliže s autem nejezdíte a chcete jej vyřadit z evidence, je potřeba odevzdat státní poznávací značky do depozitu. Pošlete své pojišťovně výpověď a kopii velkého technického průkazu, v němž je změna zaznamenána (v části „úřední záznamy“). Pojistná smlouva končí ke dni vyřazení vozidla z evidence a pojišťovna vám vrátí přeplatek pojistného.

Vzor ke stažení

 

Výpověď povinného ručení dohodou

Nesplňujete žádnou z předchozích podmínek? V tom případě vám zbývá jediné - zkusit výpověď dohodou. Pojišťovna zřejmě nebude brát ohled na to, že chcete smlouvu ukončit z důvodu nalezení výhodnější ceny pojištění u konkurence. Můžete to však zkusit uhrát na vaši nespokojenost se službami pojišťovny. Pokud jste nebyli spokojení například se zákaznickým servisem, nebo nepřesným podáním informací, vaše šance na zrušení povinného ručení je vyšší.

Pokud se vám podaří docílit výpovědi dohodou, výpověď povinného ručení je platná ke dni dohody obou stran a pojišťovna vám vrátí přeplatek pojistného.

Vzor ke stažení

 

Tip! Chcete změnit pojišťovnu, ale do výročí smlouvy je ještě daleko? Pohlídáme datum konce vaší smlouvy za vás!

1) V našem online formuláři zadejte vaše telefonní číslo.
2) Porovnejte si ceny.
3) Náš telefonní operátor se s vámi spojí a poznačí si datum konce vaší smlouvy. Až se přiblíží čas podání výpovědi, ozve se vám s výhodnou cenovou nabídkou.

 

Porovnat ceny povinného ručení

Vygenerujte si výpověď

Jednoduše vyplňte údaje o Vaší pojistné smlouvě. My Vám vygenerujeme výpověď, kterou pak můžete zaslat Vaší stávající pojišťovně.
Uveďte číslo předchozí smlouvy.
Tip:
Neznáte číslo předchozí smlouvy? Kontaktujte nás telefonicky nebo pošlete emailem vaše rodné číslo a křestní jméno, poradíme vám.
Zadejte vaše číslo účtu včetně kódu banky za lomítkem.
Tip:
Číslo účtu nemusíte vyplňovat nyní, můžete ho dodatečně dopsat až do formuláře výpovědi. Pokud neuvedete číslo účtu ve výpovědi, přeplatek pojistného vám bude zaslán složenkou na adresu.
5-ti místné poštovní směrovací číslo.