Menu

Evropský den bez aut: Proč je tento den tak důležitý pro naše města?

22.9.2023

Každý rok se mnoho evropských měst zapojuje do oslav Evropského dne bez aut. Tento den je nejen symbolem snahy o ekologičtější města, ale také připomínkou významu alternativních dopravních prostředků.

Evropský den bez aut: Proč je tento den tak důležitý pro naše města?
3 minuty čtení
Povinné ručení

Evropský den bez aut není jen obyčejným dnem v kalendáři. Je to den, kdy města po celé Evropě ožívají v novém světle, kdy ulice nejsou zahlceny auty a kdy lidé mohou znovu objevit radost z chůze, jízdy na kole nebo využívání veřejné dopravy. Tento den nám připomíná, jakým způsobem může automobilová doprava ovlivnit kvalitu našeho života a životního prostředí. Je to příležitost k zamyšlení nad tím, jak se pohybujeme městem, a k hledání alternativních a udržitelných způsobů dopravy.

Historie Evropského dne bez aut

Evropský den bez aut byl poprvé zaveden v roce 1999 s cílem upozornit na negativní dopady automobilové dopravy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Od té doby se tento den stal tradicí a každoročně se do něj zapojuje stále více měst.

den bez aut

Výhody pro životní prostředí

Omezení automobilové dopravy, ať už jen na jeden den, má pozitivní dopad na kvalitu ovzduší v městech. Emise skleníkových plynů se snižují, města se stávají čistšími a příjemnějšími pro život. Tento den také upozorňuje na důležitost hledání ekologičtějších alternativ k dopravě.

Pozitivní dopady na zdraví obyvatel

Chůze nebo jízda na kole namísto jízdy autem může mít mnoho zdravotních výhod. Fyzická aktivita posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh a snižuje riziko mnoha onemocnění. Navíc, méně aut znamená méně hluku a stresu, což přispívá k lepšímu duševnímu zdraví.

Evropa i další země si připomínají mezinárodní Den bez aut každoročně 22. září.

Reakce obyvatel a měst na den bez aut

Mnoho obyvatel vítá tento den jako příležitost znovuobjevit krásy svého města pěšky nebo na kole. Městské správy často organizují různé akce, jako jsou cyklistické výlety, workshopy o udržitelné dopravě nebo diskuse o budoucnosti městské dopravy.

Evropský den bez aut je více než jen symbolickým gestem. Je to připomínka toho, jak můžeme žít v harmonii s naším životním prostředím a jak můžeme přispět k lepší budoucnosti našich měst. Zapojme se do tohoto dne a udělejme krok směrem k udržitelnější budoucnosti. Jak vnímáte tento den, zapojujete se do do nějaké akce oslavující "Evropský den bez aut"?

Mohlo by vás zajímat

dítě bobuje
Bobování se vrací do hry: TOP 10 bobovacích drah v Česku i za hranicemi
4.12.2023

Bobování je opět trendy: Ať už vyrážíte na poslední chvíli, nebo plánujete zimní radovánky a dovolenou v předstihu, zařaďte na program také sáňkování a bobování. Na nejlepších drahách v Česku je to totiž parádní zábava i pro dospělé.

zimní brusle
Kam vyrazit na zimní brusle a jak šetřit při jejich výběru – koupit, či půjčit?
29.11.2023

K oblíbeným zimním sportům Čechů se kromě lyžování, snowboardingu a jízdy na běžkách řadí také bruslení. Lákají zimní brusle i vás a přemýšlíte nad tím, jestli pro vás bude výhodnější si je koupit, nebo půjčit? Poradíme vám a představíme vám také tipy na…

povánoční výprodej
Láká vás povánoční výprodej? Pozor, ať vás prodejci nenapálí
27.11.2023

Povánoční výprodej a ostatně i předvánoční slevové akce typu Black Friday mnoho lidí využívá k výhodnému nákupu zboží. Je ale opravdu povánoční výprodej tak výhodný, jak se na první pohled zdá? Ne vždycky. Odborníci varují před tím, že řada obchodníků při…

black friday
Black Friday právě začíná. 15 e-shopů, kde ušetříte až 70 % z ceny
24.11.2023

Video, na kterém se lidé vystrkují ze vstupních dveří do obchodu jen proto, aby byli uvnitř první. Žduchání, dokonce i rány pěstí o televizi v obchodě. Fronta do obchodu přes celou ulici. I to jsou záběry z Black Friday.