Menu

Jak si zajistit pasivní příjem aneb peníze, které se vydělávají samy

article big
8 minut čtení
Spoření
30.9.2017

Nevěřili byste, jak příjemné pocity můžete vždy na konci měsíce zažívat, když si znovu uvědomíte, že s pravidelným platem vám na účtu opět přistává pár tisícovek navíc – jako byste pokaždé dostali prémii. A navíc s vědomím, že teď už pro to skoro nic neděláte. Chcete takové pocity zažívat také? Nebo vás dokonce napadlo, že byste se z pasivního příjmu mohli uživit úplně a osmihodinové šichtě zamávat kapesníkem? Čtěte, jak na to.

Jste milionářem?

Jestli ano, není nic jednoduššího než investovat do akcií, fondů, nemovitostí nebo třeba do nějaké slibné firmy. Doporučujeme obrátit se na finančního poradce (určitě už nějakého máte) a odbornou literaturu. Jestliže milionářem nejste, ale máte našetřeno alespoň půl milionu, se kterým navíc můžete volně disponovat, pravděpodobně s těmito běžnými investicemi dosáhnete výnosu jednoho, dvou tisíc měsíčně.

Máte byt, ve kterém nemusíte bydlet?

Zřejmě jej již dávno pronajímáte. Zvažte ale možnost zainvestovat do rekonstrukce a stavebních úprav. Zvláště pokud máte obyvatelnou nemovitost v blízkosti nějakého vysokoškolského kampusu, není špatný nápad byt stavebně rozdělit na několik pokojů. Tak se vám do něj vejde spousta studentů, kteří budou vděčni za pohodlí s přednáškovým sálem za rohem, a pro které není poměrná část nájemného takový problém jako celé nájemné pro jednotlivce.

Zkuste byt pronajímat krátkodobě.

K tomu vám dopomůže například webová služba Airbnb, která je u nás každým dnem populárnější. Vlastníte-li byt či dům, nebo dokonce jen pokoj, který neužijete, zaregistrujte onu zatím nevyužitou střechu či strop nad hlavou na zmíněném webu. Dejte to tam trochu do pucu, nakupte toaletní potřeby, vyperte ručníky, nalaďte televizi a hlavně se o té vší parádě, co jste nachystali, nezapomeňte pochlubit v profilu nemovitosti, který si na stránkách založíte. Fotografie jsou nutností. Nakonec nastavte cenu a zbytek už za vás zprostředkuje společnost. Tedy kromě předávání klíčů a úklidu –  to už si musíte obstarat sami.

Nemáte našetřeno? Nevadí!

Existují možnosti, jak si zajistit pasivní příjem bez nutnosti investice horentních sum. Pravdou však je, že pokud nebudete mít velkou kliku nebo z vás nezačnou stříkat proudy talentu, bude to většinou dřina. Minimálně ze začátku.

Obchodujte s kryptoměnou

Určitě jste už někdy slyšeli o Bitcoinu – v současnosti jde o nejpopulárnější kryptoměnu. Faktem ovšem je, že podobných měn poslední dobou vyrostlo jak hub po dešti a v současné době jich máme již přes jeden tisíc. Kurzy většiny z nich sice skáčou nahoru a dolů jako neurotická horská koza, neplatí to však pro všechny.

Velmi obecně vypadá těžba nějaké kryptoměny takto: nakoupíte tuto měnu v okamžiku, kdy klesne na výhodnou cenu, abyste ji za pár dní, měsíců či let mohli prodat dráž a vydělat na tom.

Počítejte však se soustavným studiem knih, článků, blogů, vlogů, fór a všech možných zdrojů, množstvím experimentů a častými změnami, kterým se budete muset přizpůsobovat. Inu, nic není zadarmo.

Natáčejte videa na YouTube

Víte toho o něčem až příliš? Vaše rodina a přátelé mají toho vašeho věčného žvatlání o historii parních válců, teorii tetřevích zvuků a problematice čajových sáčků až po krk? Svěřte se strýčkovi youtubovi! Založte si vlog (video-blog) a začněte s pravidelným nahráváním videí, která mohou být opravdu o čemkoli. Divili byste se, kolik lidí může váš kanál zajímat.

Faktem je, že mnohdy ani nějaké speciální téma mít nemusíte, dokonce se ani nemusíte v ničem složitém vyznat. Stačí, když budete originální tím, jak o věcech mluvíte, jak se při tom tváříte a jaká bude vaše dramaturgie.

Při troše štěstí se brzy rozroste seznam vašich sledovatelů, a vy začnete od Youtube pobírat náležité peněžní dávky. Nikde pak není napsáno, že to nemůžete dotáhnout až na milionáře – mnohým se to již povedlo.

Prodávejte produkty své vášně

Dejme tomu, že pletete každý večer čepice – prostě vás to baví. Ježíšek několika ročníků se již postaral o jejich distribuci napříč celou vaší rodinou a vám se doma začínají hromadit ty, co už nikdo nechce. Proč je tedy nezkusit prodat na nějakém serveru? Zkuste třeba fler.cz, který se specializuje na distribuci ručně vyráběných a designových produktů. Zde si založíte účet, nafotíte vaše výrobky a nastavíte cenu. Web se pak postará o to, aby byla vaše nabídka dohledatelná, a za malý poplatek zrealizuje celý prodej.

Nemusí však jít jen o věci materiální. Stejně tak můžete nabízet například vlastnoruční literaturu. Zkuste třeba napsat e-book o něčem, čemu dobře rozumíte, protože se s tím (například v současném zaměstnání) denně setkáváte. Své dílo potom nabídněte nakladatelům elektronických knih, například Plamknihy.cz či eReading.cz. Výhodu představuje fakt, že knihu napíšete jednou, ale zisk vám může chodit ještě po mnoho let.

Podobné je to s fotografiemi. Není nic jednoduššího než nabídnout je nějaké internetové fotografické bance, jako je např. iStockphoto.com, Shutterstock.com nebo depositphotos.com. Web se opět postará o jejich distribuci a prodej a vy dostanete za každé stažení svého výtvoru odměnu.

Vytvořte si vlastní webový prostor pro váš blog.

Začněte psát blog o tom co vás baví, o tom čemu rozumíte, nebo jen o zážitcích, o které se máte chuť podělit. Zdarma si takový blog můžete založit třeba s pomocí serveru blogspot.cz či blogger.com. Témata současných nejúspěšnějších bloggerů jsou opravdu rozmanitá a díru do světa můžete udělat povídáním a fotografiemi o špagetách stejně tak jako produkcí literárně kvalitních povídkami.

V případě úspěchu se k vám peníze mohou přikutálet různě. Necháte své stránky osadit reklamou, budete propagovat módní značku svými fotografiemi, za což vás bude majitel oné značky finančně podporovat, nebo se třeba rozhodnete texty úspěšného blogu vydat v podobě e-booku, o kterém již byla řeč. Ve světě blogů má šanci na úspěch skutečně každý, tak proč byste to nemohli zkusit zrovna vy?

 

Získejte levnější povinné ručení a ušetřete až 75 % z běžné ceny!

SPOČÍTAT

Mohlo by vás zajímat

thumb
Životní styl
Autem do Chorvatska v roce 2018: na co si dát pozor a co nepodcenit?
18.6.2018

Plánujete letos cestu autem k chorvatským břehům? Tento typ dovolené je pro mnohé prázdninovou tradicí, přestože může cesta autem do Chorvatska skýtat mnohá nebezpečí a úskalí. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a kolik to celé bude stát? Na Chorvatsko…

thumb
Běžné účty
Platba na špatný účet? Nepanikařte, nemusíte o vaše peníze přijít!
15.6.2018

Možná už vás to někdy napadlo. „Co když teď špatně vyplním kolonku a peníze se odešlou úplně jinam, než jsem chtěl?“ Taková chyba by odesílatele mrzela, ať už by se jednalo o částku v řádu stokorun, nebo desítek tisíc. Jak se dá postupovat v případě, že…

thumb
Životní styl
Chorvatsko bez turistů? Tipy na zapomenutá místa, kde nepotkáte davy Čechů
13.6.2018

Celý rok se těšíte na moment, kdy si odpočinete od stresu a rutiny běžných dní, a pak přijedete do vaší chorvatské destinace, kde se kvůli davům turistů cítíte vystresovaněji, než v dopravní zácpě. A od každodenní rutiny také neutečete, protože na plážích…

thumb
Pojištění
Indexace pojištění: má pojišťovna právo vám zdražit pojistku?
11.6.2018

Sjednáte si pojištění, které je cenově velmi výhodné. Pochvalujete si, jak dobře jste chráněni za celkem nízký peníz. Po nějakém čase vám však přijde obálka s oznámením, že se pojistné zvyšuje. Důvodem je indexace pojištění. Dřív, než popadnete telefon a…