Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Do čeho investovat malé částky aneb tipy na investice od 2000 Kč

article big
8 minut čtení
Životní styl
2.10.2018

Mnohým lidem slovo investice zní jako pojem ze sci-fi světa. Takového, ve kterém podnikatelé v luxusních oblecích odkládají statisíce korun s rizikem, že se s nimi případně už nikdy nemusí setkat. Investování však není jen pro boháče a zhodnotit vaše finance můžete i tehdy, pokud vám na účtu přebývá pár tisíc. Možná budete překvapeni způsoby, do čeho investovat malé částky peněz a kolik vám v budoucnu můžou vynášet.

Nebudeme vám mazat med kolem pusy — investice v řádu stokorun se ve většině případů nevyplatí. Ať už z důvodu poplatků, které jsou s touto transakcí spojeny, tak i kvůli časovým nákladům. Které investice v řádu tisíců korun naopak můžou být pro vaši peněženku velmi zajímavé?

1.) Zlato

Přestože má investování do zlata řadu kritiků, jedná se o komoditu, která si punc vzácnosti drží již několik tisíciletí. Umožňuje uchování hodnoty peněz a jejich zhodnocení v době krize. Právě v období ekonomických krizí totiž jeho cena šplhá strmě vzhůru. Pokud zjišťujete, do čeho investovat malé částky, koupě zlaté cihly určitě nebude tím pravým, jelikož se její cena pohybuje v řádu statisíců.

Věděli jste však, že investovat do zlata můžete už od mnohem nižších částek? Na trhu existuje možnost zakoupit si investiční slitky, z nichž se ty nejmenší pohybují v ceně do 2000 Kč. Například značka Argor Heareus nabízí slitky různých velikostí, umístěné na kartě a zabalené v plastovém obalu, aby jim nehrozilo poškození.

2.) Investice do vína

Poměrně mladým typem investování je v Česku nákup vína. Jak jistě víte, hodnota některých odrůd vína v čase roste a zhodnocení vína může dosáhnout až 15 % hrubého ročního zhodnocení (u určitých typů vín i více). Ne všechny odrůdy jsou však vhodné k dlouhodobé archivaci. Drtivá většina vín, prodávaných v supermarketech je totiž určena k přímé konzumaci a už po roce můžou mít výrazně zhoršenou chuť.

Vyplatí se tedy koupit víno přímo od prověřeného vinařství a sáhnout po odrůdě, jehož hodnota časem roste. Jedná se například o vína francouzská (například z Bordeaux), která můžou zrát až 30 let. Dobrou volbou můžou být rovněž italská či španělská vína. Z českých vín se vyplatí sáhnout například po frankovce nebo veltlínském zeleném.

Mnozí investoři dělají chybu při skladování a nesprávnými podmínkami si svůj vinný poklad nevědomky zničí. Vína by měla být uchovávána v temném prostředí v teplotě mezi 10 a 12 stupni. Nejlepší je zakoupit si na tento účel speciální domácí vinotéku, která zajistí odpovídající teplotu i vlhkost. Řešením může být i pronájem místa ve vinném sklípku, díky čemuž získáte písemné potvrzení o tom, že víno za ty roky bylo uskladněno odpovídajícím způsobem.

Tip! Chtěli byste investovat víc, než jen 2000 Kč, ale nedostává se vám peněz navíc? Srovnejte si ceny autopojištění, energií a dalších produktů. Ročně můžete ušetřit přes 40 000 Kč!

3.) Podílové fondy

Řada bank nabízí investování do podílových fondů. Co vlastně takový podílový fond je? Jedná se o nákup podílových listů více firem - tzn. investujete určitou částku, za kterou vám váš bankéř nakoupí třeba 50 podílových listů. Investujete tudíž do velkého množství firem v různých státech. Oproti investování do akcií se jedná mnohem pohodlnější typ zhodnocení, protože o vaše investice se vám stará přímo vaše banka.

O způsobech investování se můžete poradit přímo s vaší bankou, která s vámi podepíše rámcovou smlouvu a poté si můžete své investice pohodlně zobrazit přímo ve svém internetovém bankovnictví a přeposílat si peníze ze svého účtu do podílového fondu. Výhodou podílových fondů je snadná dostupnost těchto peněz - v případě, že tyto peníze budete v budoucnu potřebovat, v rámci dvou týdnů až jednoho měsíce je můžete převést opět na svůj běžný účet.

Jak vybrat vhodný podílový fond? Při je dobré zohlednit výši poplatků. U akciových fondů se poplatky pohybují kolem 5 % vložené částky, u dluhopisových fondů je to poplatek do 2 %. Některé podílové fondy však nemusí mít žádný vstupní poplatek. Nenechte se tím zmýlit - banka na něčem vydělávat musí a neexistující vstupní poplatek si může vykompenzovat vyšším poplatkem za správu fondu.

Je vhodné si rozumně rozložit investiční portfolio. Vyplatí se investovat do různorodých sektorů převážně z rozvinutých trhů (Evropa a USA). Občas je možné portfolio oživit prosperujícími firmami například z Číny či jiných netradičních regionů, neměly by však v portfoliu převažovat.

4.) Peer to peer půjčky

Zajímavým zhodnocení může představovat investice do půjčkového sektoru. Peer to peer princip spočívá v poskytnutí peněžních prostředků lidem, kteří je poptávají. Na specializovaných platformách si můžete vybrat, komu půjčit, přečíst si jeho životní příběh a platforma vám většinou i ukáže rizikovost daného žadatele či projektu. Je zřejmé, že méně rizikové projekty budou nabízet nižší zisk, než ty s vyšším stupněm rizika.  Úrok se většinou pohybuje mezi 5 - 12 % ročně.

Peer to peer platformy mají většinou risk management, který se stará o bezpečnost poskytovaných půjček. Například u Zonky nahlíží do registrů dlužníků, hodnotí jejich bonitu a optimalizují výši splátek, která je daným dlužníkem zvládnutelná a nedostane jej do finanční tísně. Kromě medinálně nejznámější Zonky na tuzemském trhu existují i další firmy - například Bankerat nebo Benefi.

5.) Lego

Na závěr přidáváme menší kuriozitu. Věřili byste, že stavebnice Lego nemusí být jen zábavnou hračkou pro vaše děti, ale rovněž investičním artiklem? Některé typy stavebnic se dočkaly i dvacetinásobného růstu své ceny. Ovšem tato investice je spíše hru na pokus a omyl. Některé modely totiž můžou cenově výrazně vzrůst, zatímco jiné žádný výdělek nepřinesou. Nedá se totiž dopředu odhadnout, kolik setů dané stavebnice společnost Lego vydá.

Někdy totiž firma vydá reedici starších stavebnic, čímž se sníží jejich hodnota pro sběratele. Ovšem u některých kousků můžete mít štěstí. Nejhodnotnější stavebnicí je v současnosti model Milennium Falcon, který se původně prodával za 499 dolarů, přičemž v současné době je jeho cena na 10 150 dolarech.

 

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Cestovní pojištění
Ceny pohonných hmot v Evropě + 4 tipy, jak ušetřit při cestě autem do ciziny
18.7.2019

Chystáte se na dovolenou autem a přemýšlíte, zda pořádně natankovat už doma, nebo ušetřit na pohonných hmotách díky tomu, že je načerpáte na zahraniční pumpě? Připravili jsme pro vás aktuální přehled, mapující ceny pohonných hmot v Evropě a přilehlých…

thumb
Kreditní karty
Jak na výběr z bankomatu v zahraničí, aby vás vyšel co nejlevněji?
8.7.2019

Věčné dilema každého cestovatele — jak na dovolené vybrat hotovost, aby se váš rozpočet zbytečně neprohnul kvůli drahým poplatkům. Existuje pár triků, které mají šanci váš výběr z bankomatu v zahraničí výrazně zlevnit. Výše poplatků a tudíž i výhodnost…

thumb
Životní styl
Jak reklamovat zboží v roce 2019 — nenechte se vodit za nos!
3.7.2019

Nakoupit zboží, používat jej několik týdnů či měsíců, poté se rozčílit nad tím, jak se vám sám od sebe zničí a klusat do obchodu pro nový nákup. Máte už tohoto kolotoče plné zuby? Naučte se, jak reklamovat zboží a ušetřit nemalé peníze. Máte na víc! Za…

thumb
Životní styl
Zasklený balkon: 6 tipů, jak jej proměnit v místnost snů
29.6.2019

Když pohledem přejedete přes fasádu bytových domů, některé balkony se lesknou díky skleněné stěně. Uvažovali jste už o tom, že byste z balkonu či lodžie udělali místnost navíc? S čím je potřeba počítat, když chcete zasklený balkon a jak moc se dá s touto…