Menu

Ramadán v každodenním životě: Jak se slaví tento svatý měsíc v muslimském světě?

10.1.2024

Ramadán je svatý měsíc v islámském kalendáři, který má zásadní význam pro muslimy po celém světě. Během tohoto měsíce provádí muslimové postní zvyklosti a věnují se náboženským aktivitám. V tomto článku se podíváme na to, jak Ramadán může ovlivnit cestování do oblíbených destinací.

Ramadán v každodenním životě: Jak se slaví tento svatý měsíc v muslimském světě?
8 minut čtení
Cestovní pojištění

Co je to Ramadán?

Ramadán je devátý měsíc islámského lunárního kalendáře, během kterého se muslimové postí od svítání do západu slunce. Tento postní měsíc má pro muslimy velký náboženský význam a je spojen s mnoha tradičními praktikami a rituály.

Jak se tento svatý měsíc v muslimském světě slaví?

Během Ramadánu muslimové dodržují postní zvyklosti, což zahrnuje zdržení se jídla, pití a dalších tělesných potěšení během denního světla. V tento čas také provádějí modlitby, čtou Korán a zamýšlejí se nad svým duchovním životem. Večer, při západu slunce, se rodiny a přátelé sejdou ke společné večeři nazývané iftár.

Vliv Ramadánu na vaši dovolenou

Ramadán může významně ovlivnit turisty, kteří během tohoto měsíce plánují cestovat do oblíbených destinací v muslimském světě. Jak? Na co si dát pozor? A na co se připravit?

 • Během Ramadánu místní obyvatelé dodržují postní zvyklosti. Je důležité respektovat jejich víru a zdržet se během dne jídla a pití ve veřejných prostorách.
 • Mnoho obchodů a restaurací může mít během Ramadánu omezenou otvírací dobu, či budou přes den zavřeny. Služby mohou být omezeny a je dobré s tím počítat.
 • V mnoha muslimských zemích je během Ramadánu omezena nebo zakázána konzumace alkoholu a kouření. Turisté by tato pravidla měli respektovat.

ramadan zvyky

Vliv na plánování a rezervaci aktivit a exkurzí

Plánování aktivit a exkurzí může být v době Ramadánu komplikovanější, protože některé atrakce mohou být uzavřeny nebo mít omezený provoz. Doporučuje se předem si zjistit informace o dostupnosti atrakcí a rezervovat si vstupenky na konkrétní čas.

Oblíbené destinace ovlivněné Ramadánem

Destinace s větší muslimskou populací

 • Mecca, Saúdská Arábie
 • Istanbul, Turecko
 • Marrákeš, Maroko

Destinace s různorodým obyvatelstvem

 • Dubaj, Spojené arabské emiráty
 • Kuala Lumpur, Malajsie
 • Káhira, Egypt

Jak místní reagují na turisty během Ramadánu?

Místní obyvatelé bývají většinou vstřícní a přívětiví k turistům, kteří během Ramadánu přijedou. Nicméně, je důležité respektovat místní kulturu a tradice, zejména v místech náboženského významu.

Doporučení pro turisty v muslimských zemích

Turisté by měli dodržovat místní zvyklosti, například zdržení se jídla a pití ve veřejných prostorách během dne, a měli by být ohleduplní vůči místní kultuře a víře. Na co si dát pozor a co očekávat?

 • Respektujte postní zvyklosti: Během dne byste se měli zdržet jídla, pití a kouření ve veřejných prostorách.
 • Vhodně se oblečte: Místní očekávají, že turisté budou mít na sobě slušný a skromný oděv, který zakrývá ramena a kolena. To platí zejména při návštěvě náboženských míst a mešit.
 • Pokud nejste muslimové, nemusíte se zapojovat do islámských modliteb, ale měli byste být ohleduplní a respektovat ty, kteří to dělají.
 • Plánujte své aktivity a stravování: Většina restaurací a kaváren bude během dne zavřena, takže si připravte jídlo na večeři nebo si předem najděte restauraci, která je otevřena.
 • Během Ramadánu mohou být města klidnější během dne, ale za to více rušné a živé večer, kdy se koná iftár a další společenské akce.
 • Mějte na paměti, že náboženské symboly a texty mají pro muslimy velký význam. Nedotýkejte se jich.

Tip! Před cestou do muslimských zemí během ramadánu si nezapomeňte zajistit kvalitní cestovní pojištění. Budete se cítit jistější při poznávání místních tradic a obřadů. A navíc vám pokryje náklady v případě zdravotních komplikací nebo jiných nepředvídatelných událostí.

Porovnejte si cestovní pojištění

ramadan a dovolena

Zajímavé zážitky v době Ramadánu

Během Ramadánu mohou turisté zažít jedinečné zážitky, jako je účast na iftáru, návštěva mešit během veřejných modliteb a nákupy na nočních trzích.

Turistická letoviska a Ramadán

Ramadán má výrazný vliv na provoz hotelů v turistických centrech. Na co se připravit?

 • Omezené možnosti stravování během dne. Turisté se budou muset spoléhat na noční večeře (iftár) a ranní snídaně.
 • Hotelové bary a restaurace mohou změnit svou otevírací dobu tak, aby lépe vyhovovaly potřebám hostů v době Ramadánu.
 • Některé hotely mohou pořádat speciální iftáry pro své hosty, což může být skvělou příležitostí pro turisty, aby ochutnali tradiční místní kulinářské speciality.
 • Během Ramadánu se očekává klidnější atmosféra ve veřejných prostorách, včetně hotelových lobby a bazénů. Hudba a hlučné aktivity mohou být omezeny nebo zakázány v době modliteb.
 • Některé hotely mohou nabízet místní modlitební místa pro své muslimské hosty.
 • Hotely budou mít větší ohled na místní zvyklosti a tradice, a bude od hostů očekáváno, že budou respektovat Ramadán a dodržovat pravidla a omezení.

Ramadán má pro muslimský svět hluboký náboženský a kulturní význam. Při cestování do destinací, které mohou být tímto svatým měsícem ovlivněny, je důležité respektovat jeho tradice a zvyky. Přes mírná omezení, která vás v souvislosti s Ramadánem čekají, můžete také zažít mnoho jedinečných zážitků.

Mohlo by vás zajímat

dovolená v africe
Safari v Keni, pláže v Zanzibaru nebo víkend v Marrákeši: Znáte nejlepší destinace v Africe?
31.1.2024

Africký kontinent je plný exotického bohatství a různorodých zážitků pro cestovatele, kteří touží po dobrodružství, relaxaci na pláži nebo objevování dávné historie a rozličné kultury. Tento článek vás provede několika nejlepšími destinacemi v Africe, od…

kanarske ostrovy v zime
Objevte kouzlo Kanárských ostrovů v zimní sezóně
24.1.2024

Kanárské ostrovy jsou jedním z nejoblíbenějších cestovatelských cílů v zimní sezóně. Toto španělské souostroví v Atlantickém oceánu nabízí nádherné pláže, teplé počasí a bohatou kulturu, která oslní každého návštěvníka. V tomto článku vám představíme…

cina velka cinska zed
Od Velké čínské zdi po Zakázané město: Nejlepší cestovatelské trasy v Číně
22.1.2024

Čína je rozlohou čtvrtá největší země světa. Je téměř tak velká jako celá Evropa. Žije v ní 1,4 miliardy obyvatel a je tedy druhá nejlidnatější země na světě. Mnohdy s ní máme spojené různé předsudky. Čína je přitom v mnoha směrech naprosto úchvatná a…

7 divů světa
7 divů světa v průběhu staletí: Starověké vs. moderní
13.12.2023

V průběhu dějin lidstva byla architektura svědkem mnoha ohromujících úspěchů a mistrovských děl. V našem článku vás provedeme dvěma érami, které zanechaly nezapomenutelné stopy. Navštívíme spolu starověké a moderní divy světa.