Menu

Nevíte, zda si vybrat životní nebo úrazové pojištění? Poradíme vám.

22.7.2021

Invalidita, trvalé následky i smrt jsou pojištěny v úrazovém i životním pojištění. Hlavní rozdíl je ale třeba hledat v příčině těchto událostí. Podle toho se také bude odvíjet vaše rozhodnutí, zda si pořídit životní nebo úrazové pojištění.

Nevíte, zda si vybrat životní nebo úrazové pojištění? Poradíme vám.
9 minut čtení
Úrazové pojištění

Statistika ukazuje, že pouze čtyři procenta invalidity jsou způsobeny úrazem. Je tak velký rozdíl, zda si sjednáte pojištění na invaliditu způsobenou úrazem a nemocí, nebo invaliditu jen z důvodu úrazu. Ačkoliv je životní pojištění poměrně složitý produkt, neměli byste svou volbu zda životní nebo úrazové pojištění ukončit sjednáním jen jednoho z nich. Každé má své výhody.

žena na vozíku

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění kryje rizika způsobená úrazem, ale nezahrnuje krytí v souvislosti s nemocí. Před úrazem samotným vás neochrání, ale pomůže vám snížit finanční následky vážných úrazů, které by vás mohly finančně odstavit z běžného života. Hlavní složkou úrazového pojištění je smrt následkem úrazu. Ostatní druhy jsou vedeny jako připojištění.

Úrazové pojištění se nejčastěji sjednává na:

 • smrt úrazem
 • trvalé následky úrazu
 • denní odškodné při úrazu
 • tělesné poškození po úrazu
 • invalidita v souvislosti s úrazem
 • pobyt v nemocnici v důsledku úrazu

Tip! Zajímá vás, na kolik by vás úrazové pojištění vyšlo? Stačí zadat pár údajů a obratem to zjistit v našem srovnání nabídek pojišťoven:

Spočítejte úrazové pojištění

bolest na hrudi

Životní pojištění

Toto pojištění kryje kromě rizik spojených s následky úrazu, také rizika spojená s následky nemocí. Životní pojištění tak kryje širší rozsah rizik.

Životní pojištění obvykle kryje:

 • smrt následkem úrazu nebo nemoci
 • trvalé následky úrazu nebo nemoci
 • invaliditu způsobenou úrazem nebo nemocí
 • závažná onemocnění jako je rakovina, infarkt
 • denní odškodné za dobu nezbytného léčení
 • hospitalizace následkem úrazu nebo nemoci

Tip! Zajímá vás, která pojišťovna by vám poskytla nejvýhodnější životní pojištění? Zjistit to můžete během chvíle zde:

Porovnej životní pojištění

pacient v nemocnici

Životní nebo úrazové pojištění?

Při zkoumání, zda sjednat životní nebo úrazové pojištění, zjistíme, že rozdíl je v jejich ceně. Zatímco úrazové pojištění je možné sjednat za 300 Kč měsíčně, životní pojištění bývá pětkrát dražší. Záleží samozřejmě na pojistných částkách životního nebo úrazového pojištění a také na zvoleném rozsahu krytí. Životní pojištění je ale celkově co do rozsahu pojištěných rizik širší.

Nejlepší pojištění pro živitele rodiny

Životní pojištění je vhodný produkt pro živitele rodiny. Jde o pojištění osoby, na které závisí, jaký životní standard bude rodina mít, zda bude zvládat platit bydlení, dětem studium. V případě vážného onemocnění takové osoby by rodina přišla o hlavní zdroj příjmu a jejich situace by se mohla výrazně zhoršit.

Stejně tak je důležité zajistit, aby bylo jak financovat případné úpravy bytu pro život s osobou, která je nemohoucí, financování ošetřovatele, nákup nového automobilu pro převoz postiženého.

Rozhodně nezapomínejte při sjednávání produktu životní nebo úrazové pojištění na trvalé následky úrazu a invaliditu a závažná onemocnění. Denního odškodné za léčení úrazu se doporučuje sjednat ve výši alespoň 50 % vaší mzdy. Společně s nemocenskými dávkami dosáhnete v takovém případě dostatečného příjmu.

Soustřeďte se na vážné problémy. Na krátkodobé výpadky příjmu byste měli mít vytvořený dostatečný finanční polštář a nesjednávat pojištění třeba i na běžné zlomeniny.

Flexibilní pojištění

Životní pojištění je možné sjednat také flexibilně. V prvních letech na vyšší částky, které se pak budou snižovat s tím, jak děti porostou a budou se osamostatňovat.

Pojištění se spořením

Pokud toužíte po životním pojištění, které v sobě navíc zahrnuje i rezervotvornou složku, která slouží k jisté formě spoření, a umožňuje odečíst si pojistné z daní, zřiďte si kapitálové životní pojištění. I u něj ale primárně dbejte na vhodné nastavení částek krytí a až poté se soustřeďte na rezervotvornou složku.

zlomená noha

Kdy postačí pouze úrazové pojištění?

Možná to vypadá, že úrazové pojištění je v tomto světle zbytečné, protože kraje jen úrazy.

Pojištění pro děti

Při volbě, zda životní nebo úrazové pojištění, vítězí úrazové pojištění pro děti. U nich bývají úrazy častější, než nemoci. Navíc bývá vhodné, aby se pojištění sjednalo v co nejnižším věku, protože bývá s nižším věkem levnější, ale také proto, že děti mají nejčastější úrazy tak do deseti let věku, kdy jsou největší divočáci s nízkým pudem sebezáchovy a zároveň touhou po poznání.

Pojištění pro lidi bez hypotéky

Úrazové pojištění by mohlo být dostatečné i v případě, že na vašich příjmech dále není nikdo závislý a nemáte na sebe sjednanou hypotéku, kterou byste neměli jak platit.

Tip! Pokud si brzy plánujete hypotéku sjednat, doporučujeme nejdříve využít hypoteční kalkulačku. Ta vám ukáže jednotlivé nabídky finančních institucí:

Porovnej hypotéky

Pojištění na aktivní dovolenou

Úrazové pojištění je jednoduše riziková pojistka zaměřená na úraz. Je tak v pořádku sjednat si úrazové pojištění krátkodobě např. na dobu letní dovolené, lyžování. Nezapomínejte na pojištění rizikových sportů a rozsah pojistného krytí u úrazového pojištění.

Před sjednáním životního nebo úrazového pojištění si přepočítejte vaše měsíční výdaje a příjmy, abyste věděli, kolik byste v případě nemoci či úrazu měsíčně potřebovali. Pojistný poradce vám může pomoci propočítat jednotlivé částky, abyste měli vhodné zajištění a nebyli podpojištěni, nebo naopak na pojištění nepřepláceli.

Mohlo by vás zajímat

lyžaři
Kam na hory? Podívejte se na levné lyžařské destinace a tipy, jak ušetřit
7.10.2021

Nejste si jistí, kam na hory? Poradíme, kde si v letošní zimní sezóně užijete pořádnou dávku sněhu za rozumné peníze a k tomu přidáváme tipy, jak maximálně ušetřit na lyžařském vybavení, ubytování na sjezdovce a dalších věcech, bez kterých se neobejdete.

americký fotbal
Americký fotbal a rugby v ČR: Sportovní kluby pro kluky i holky
9.8.2021

Všichni už jsme asi někdy slyšeli slova americký fotbal a rugby. Asi také víme, že se nehrají s klasickým kulatým míčem, ale s míčem, který je šišatý. A možná i tušíte, že v Čechách už jsou kluby, kde se hraje americký fotbal nebo ruby závodně. Podívejme…

kroužky pro děti
Na jaké zájmové kroužky přihlásit dceru nebo syna?
3.8.2021

S blížícím se začátkem školního roku je potřeba naplánovat kroužky pro děti. Základní doporučení je děti nepřetížit a zájmové kroužky vyvážit. Když už mají sport, můžete přidat jazyk nebo něco kreativního. Chybí vám inspirace? Podívejte se na…

pojištění telefonu
Pojištění telefonu a další zbytečná pojištění, za která lidé vyhazují peníze
26.7.2021

Některé pojistky jsou jako záchranný kruh, který v případě neštěstí odvrátí hrozící finanční problémy. Ovšem jiná jsou bohužel jen načančanou zbytečností s okázalým názvem a minimální užitnou hodnotou. Které pojistky vám pomůžou a které jsou jako…