Menu

Nevíte, zda si vybrat životní nebo úrazové pojištění? Poradíme vám.

22.7.2021

Invalidita, trvalé následky i smrt jsou pojištěny v úrazovém i životním pojištění. Hlavní rozdíl je ale třeba hledat v příčině těchto událostí. Podle toho se také bude odvíjet vaše rozhodnutí, zda si pořídit životní nebo úrazové pojištění.

Nevíte, zda si vybrat životní nebo úrazové pojištění? Poradíme vám.
9 minut čtení
Úrazové pojištění

Statistika ukazuje, že pouze čtyři procenta invalidity jsou způsobeny úrazem. Je tak velký rozdíl, zda si sjednáte pojištění na invaliditu způsobenou úrazem a nemocí, nebo invaliditu jen z důvodu úrazu. Ačkoliv je životní pojištění poměrně složitý produkt, neměli byste svou volbu zda životní nebo úrazové pojištění ukončit sjednáním jen jednoho z nich. Každé má své výhody.

žena na vozíku

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění kryje rizika způsobená úrazem, ale nezahrnuje krytí v souvislosti s nemocí. Před úrazem samotným vás neochrání, ale pomůže vám snížit finanční následky vážných úrazů, které by vás mohly finančně odstavit z běžného života. Hlavní složkou úrazového pojištění je smrt následkem úrazu. Ostatní druhy jsou vedeny jako připojištění.

Úrazové pojištění se nejčastěji sjednává na:

 • smrt úrazem
 • trvalé následky úrazu
 • denní odškodné při úrazu
 • tělesné poškození po úrazu
 • invalidita v souvislosti s úrazem
 • pobyt v nemocnici v důsledku úrazu

Tip! Zajímá vás, na kolik by vás úrazové pojištění vyšlo? Stačí zadat pár údajů a obratem to zjistit v našem srovnání nabídek pojišťoven:

Spočítejte úrazové pojištění

bolest na hrudi

Životní pojištění

Toto pojištění kryje kromě rizik spojených s následky úrazu, také rizika spojená s následky nemocí. Životní pojištění tak kryje širší rozsah rizik.

Životní pojištění obvykle kryje:

 • smrt následkem úrazu nebo nemoci
 • trvalé následky úrazu nebo nemoci
 • invaliditu způsobenou úrazem nebo nemocí
 • závažná onemocnění jako je rakovina, infarkt
 • denní odškodné za dobu nezbytného léčení
 • hospitalizace následkem úrazu nebo nemoci

Tip! Zajímá vás, která pojišťovna by vám poskytla nejvýhodnější životní pojištění? Zjistit to můžete během chvíle zde:

Porovnej životní pojištění

pacient v nemocnici

Životní nebo úrazové pojištění?

Při zkoumání, zda sjednat životní nebo úrazové pojištění, zjistíme, že rozdíl je v jejich ceně. Zatímco úrazové pojištění je možné sjednat za 300 Kč měsíčně, životní pojištění bývá pětkrát dražší. Záleží samozřejmě na pojistných částkách životního nebo úrazového pojištění a také na zvoleném rozsahu krytí. Životní pojištění je ale celkově co do rozsahu pojištěných rizik širší.

Nejlepší pojištění pro živitele rodiny

Životní pojištění je vhodný produkt pro živitele rodiny. Jde o pojištění osoby, na které závisí, jaký životní standard bude rodina mít, zda bude zvládat platit bydlení, dětem studium. V případě vážného onemocnění takové osoby by rodina přišla o hlavní zdroj příjmu a jejich situace by se mohla výrazně zhoršit.

Stejně tak je důležité zajistit, aby bylo jak financovat případné úpravy bytu pro život s osobou, která je nemohoucí, financování ošetřovatele, nákup nového automobilu pro převoz postiženého.

Rozhodně nezapomínejte při sjednávání produktu životní nebo úrazové pojištění na trvalé následky úrazu a invaliditu a závažná onemocnění. Denního odškodné za léčení úrazu se doporučuje sjednat ve výši alespoň 50 % vaší mzdy. Společně s nemocenskými dávkami dosáhnete v takovém případě dostatečného příjmu.

Soustřeďte se na vážné problémy. Na krátkodobé výpadky příjmu byste měli mít vytvořený dostatečný finanční polštář a nesjednávat pojištění třeba i na běžné zlomeniny.

Flexibilní pojištění

Životní pojištění je možné sjednat také flexibilně. V prvních letech na vyšší částky, které se pak budou snižovat s tím, jak děti porostou a budou se osamostatňovat.

Pojištění se spořením

Pokud toužíte po životním pojištění, které v sobě navíc zahrnuje i rezervotvornou složku, která slouží k jisté formě spoření, a umožňuje odečíst si pojistné z daní, zřiďte si kapitálové životní pojištění. I u něj ale primárně dbejte na vhodné nastavení částek krytí a až poté se soustřeďte na rezervotvornou složku.

zlomená noha

Kdy postačí pouze úrazové pojištění?

Možná to vypadá, že úrazové pojištění je v tomto světle zbytečné, protože kraje jen úrazy.

Pojištění pro děti

Při volbě, zda životní nebo úrazové pojištění, vítězí úrazové pojištění pro děti. U nich bývají úrazy častější, než nemoci. Navíc bývá vhodné, aby se pojištění sjednalo v co nejnižším věku, protože bývá s nižším věkem levnější, ale také proto, že děti mají nejčastější úrazy tak do deseti let věku, kdy jsou největší divočáci s nízkým pudem sebezáchovy a zároveň touhou po poznání.

Pojištění pro lidi bez hypotéky

Úrazové pojištění by mohlo být dostatečné i v případě, že na vašich příjmech dále není nikdo závislý a nemáte na sebe sjednanou hypotéku, kterou byste neměli jak platit.

Tip! Pokud si brzy plánujete hypotéku sjednat, doporučujeme nejdříve využít hypoteční kalkulačku. Ta vám ukáže jednotlivé nabídky finančních institucí:

Porovnej hypotéky

Pojištění na aktivní dovolenou

Úrazové pojištění je jednoduše riziková pojistka zaměřená na úraz. Je tak v pořádku sjednat si úrazové pojištění krátkodobě např. na dobu letní dovolené, lyžování. Nezapomínejte na pojištění rizikových sportů a rozsah pojistného krytí u úrazového pojištění.

Před sjednáním životního nebo úrazového pojištění si přepočítejte vaše měsíční výdaje a příjmy, abyste věděli, kolik byste v případě nemoci či úrazu měsíčně potřebovali. Pojistný poradce vám může pomoci propočítat jednotlivé částky, abyste měli vhodné zajištění a nebyli podpojištěni, nebo naopak na pojištění nepřepláceli.

Mohlo by vás zajímat

co dělat v Praze v zimě
Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!
8.1.2024

Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

dítě bobuje
Bobování se vrací do hry: TOP 10 bobovacích drah v Česku i za hranicemi
4.12.2023

Bobování je opět trendy: Ať už vyrážíte na poslední chvíli, nebo plánujete zimní radovánky a dovolenou v předstihu, zařaďte na program také sáňkování a bobování. Na nejlepších drahách v Česku je to totiž parádní zábava i pro dospělé.

lyžařská škola
Jak se naučit lyžovat? Super tipy pro děti i dospělé!
30.12.2022

Všichni kolem vás tráví báječné zimní dovolené, ale vy jste na lyžích nikdy nestáli? Uvažujete, že by bylo fajn umět lyžovat, ale nemáte výbavu? Nevadí. Poradíme vám, jak se naučit lyžovat klidně i v dospělosti. Důležitý je jen ten první krok – začít.

lyže na koloběžku
Lyže na koloběžku: Ceny, typy a další užitečné informace
28.12.2022

Přes léto jste s koloběžkou jedno tělo. Kamkoliv po městě vyrážíte, tam jede koloběžka s vámi. V zimě to kolečkům na sněhu příliš nejde. Pořiďte si lyže na koloběžku a zkuste to s ní na svahu. S koloběžkou na lyžích si zařídíte úplně nové zážitky.