Menu

Co všechno lze vyřídit online v době karantény

18.3.2020

Epidemie koronaviru nás zastihla zcela nepřipravené a ochromila většinu fungování ve společnosti. Zavřené obchody, restaurace, bary a nákupní centra. Naštěstí můžete spoustu věcí vyřešit online, takže váš běžný život nemusí být příliš omezen. 

Co všechno lze vyřídit online v době karantény
8 minut čtení
Životní styl

Chcete si zajít do supermarketu, ale spoustu věcí v nich nenajdete, protože mnohé regály jsou vykoupené. Čekání na dovážku od Rohlíku může v dnešní době trvat i tři dny. A pokud jste chtěli něco vyřídit s vaší bankou, pojišťovnou, anebo si zajít na poštu, možná vás překvapilo, že mnohé pobočky jsou zavřené, nebo fungují v omezeném režimu.

Poradíme vám, jak si s tím vším poradit.

Kde obstarat jídlo

Nechce se vám každý den chodit do supermarketů plných lidí a riskovat tak nákazu? Alternativou může být objednání potravin na některém známém e-shopu (třeba Rohlík), ale to se obvykle pojí s dlouhou čekací dobou.

Řešením je nákup jídel od méně známých gastronomických podniků, ve kterých si můžete jídlo v krátkém čase objednat. Stáhněte si aplikaci Nesnězeno, díky které můžete vyhledat podniky ve větších měsech, které vydávají přes okénko. V poslední době se do této databáze přidalo velké množství podniků, takže je rozhodně z čeho vybírat (restaurace, kavárny, bistra, pekárny, atd.). Díky Nesnězeno si můžete najít podnik ve vaší blízkosti a vyhnout se tak přelidněnému prostředí supermarketů. Díky tomu, že vám pokrm vydají přes okénko, snižujete riziko nákazy na minimum.

Navíc podpoříte spoustu podniků, které v dnešní době mají nelehkou finanční situaci kvůli tomu, že musí omezovat svůj provoz.

Jak vyřešit finanční otázky

Skončí vám brzy platnost povinného ručení či jiného pojištění? Nebo jste se vlivem koronavirové nákazy dostali do finanční tísně a potřebujete půjčku? Tyto záležitosti lze bez problémů vyřídit online.

Na našem finančním portálu přes internet vyřešíte tyto záležitosti:

  • Sjednání a výpověď povinného ručení. Končí vám smlouva u povinného ručení a měli jste v plánu měnit pojišťovnu? To můžete udělat i bez návštěvy pobočky. Nově na našem portále nabízíme nejen porovnání cen na trhu, ale i výpověď vašeho starého pojištění bez nutnosti zaslání poštou. Díky předvyplněné žádosti můžete podat výpověď online formou.
  • Vyřízení úvěru. Potřebujete si vyřídit půjčku? Celý proces sjednání úvěru je u nás možný přes internet.
  • Změna energetického dodavatele. Blíží se konec vaší smlouvy s vaším energetickým dodavatelem a chtěli jste přejít k levnější firmě? To vše je možné na našem portálu, a to bez jediné osobní návštěvy.
  • Pojištění majetku. Je váš dům či byt pojištěný? Pokud ne a chtěli jste to v nejbližší době změnit, na naší stránce si snadno porovnáte ceny jednotlivých pojistek na trhu a pokud vás nějaká zaujme, můžete si ji online sjednat.

Pokud nutně potřebujete něco vyřešit se svou bankou, nemusíte kvůli tomu osobně na pobočku. Pobočky bank nyní fungují v omezeném režimu a banky apelují na lidi, aby běžné záležitosti vyřešili ve svém online bankovnictví. Dnešní moderní bankovní systémy umožňují většinu běžných služeb provést přes internetbanking (poslání peněz na jiný účet, stáhnout si výpis z bankovního účtu, zažádat o půjčku, spravovat své investice, atd.)

Jak vyřešit péči o děti

Školy jsou zavřené, tudíž pokud máte malé děti, někdo se o ně musí postarat. Možná už víte, že pokud zůstanete doma s dítětem mladším 10 let, máte nárok na ošetřovné ve výši 60 % vašeho mzdového vyměřovacího základu.

Nově budou rodiče pobírat ošetřovné po celou dobu trvání pandemie, tzn. dokud nebudou školy opět otevřeny. Mělo by být schváleno i ošetřovné pro OSVČ.

Aktuální informace o ošetřovném, žádosti a další důležité věci naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí: https://www.mpsv.cz/informace-ke-koronaviru 

Vzdělání dětí na základní škole je alespoň částečně nahrazeno pořadem České televize UčíTelka, který je připravován ve spolupráci s ministerstvem školství a tělovýchovy. Tento pořad běží každý všední den dopoledne  (1. stupeň ZŠ) a odpoledne (2. stupeň ZŠ). Záznamy všech dílů naleznete na stránkách ČT ZDE.

Daňová povinnost

Máte letos povinnost podat daňové přiznání a bojíte se, že kvůli aktuálním epidemickýcm opatřením zmeškáte termín 1. 4.? Finanční úřad se kvůli letošní mimořádné situaci rozhodl vyjít podnikatelům vstříct a posunul termín podání daňového přiznání o 3 měsíce. Vaše daňové přiznání tak můžete podat a daně zaplatit až do 1. 7. 2020, aniž by vám hrozily sankce z prodlení.

Podání přehledu OSVČ pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny je také posunuto.

Jak se vypořádat s aktuální situací, když jste podnikatel

Spoustě podnikatelů nastávají horší časy, protože musí dočasně uzavřít své podniky, anebo se jim snížily tržby z důvodu snížení zájmu o jejich služby (například firmy, podnikající v turismu).

V současné době můžou malé a střední firmy využít bezúročný úvěr COVID. Poskytuje jej Českomoravská záruční a rozvojová banka. Umožňuje čerpání bezúročných půjček v rozsahu 500 000 Kč až 15 milionů Kč. Výhodou tohoto úvěru je možnost odložení splátek až o 1 rok.

Tuto půjčku můžou využít firmy, pokud u nich došlo k opoždění plnění, pozastavení plnění nebo zrušení plnění z obchodních kontraktů z důvodu opatření k zamezení šíření koronavirové infekce. Kompletní informace a žádosti na stránkách banky: https://www.cmzrb.cz/podnikatele/uvery/uver-covid/

Jak kulturně žít

Máte už po krk neustálého sledování seriálů a televizních pořadů? I v době současného nouzového režimu si můžete dopřát kulturní zažítek a „zajít“ si do divadla či na koncert. Řada tuzemských divadel umožní shlédnutí svých představení online.

 

Jedná se například o pražské studio DVA, které na internetu umožní přístup i k představením, která jsou obvykle beznadějně vyprodaná na několik měsíců dopředu. K této iniciativě se přidávají i další divadla, například soubor Cirk La Putyka.

Pražský soubor VOSTO5 v pátek 20. 3. uspořádá online streamovanou verzi divadelní hry Společenstvo vlastníků.

Mohlo by vás zajímat

půjčuje si peníze
6 rad, jak si půjčit peníze a nezbláznit se z toho
30.11.2021

Potřebujete pomoct s penězmi, ale svět půjček vám se svými okravatovanými úředníky a nesrozumitelnými smlouvami připadá jako moře plné žraloků, v kterém se bojíte byť jen smočit palec? Nemějte strach, není tak složitý a nebezpečný. Držte se těchto…

půjčka
Půjčka pro dlužníky: Jak si ji i přes problémovou finanční minulost zařídit?
29.11.2021

Z údajů pro rok 2021 vyplývá, že Češi celkově dluží přes dva a půl bilionů korun, během čtvrtletí dluhy vzrostly o 179 miliard, důvodem rychlého růstu je především zvýšený zájem o hypotéky. Chcete si i vy vzít hypotéku nebo jinou půjčku, ale máte…

čtyřkolka v zimě
Musí mít čtyřkolka povinné ručení?
27.11.2021

Pořídili jste si čtyřkolku na řádění po polích, polních cestách, nebo v lese. Než se na místo dostanete, čeká vás ale cesta s běžným automobilovým provozem. V tu chvíli vás napadne, zda potřebuje povinné ručení čtyřkolka.

předdůchody
Předdůchody: Odpovědi na nejčastěji kladené otázky
26.11.2021

Zajímá vás, co je to předdůchod? Jak funguje? Jaké podmínky musíte splňovat, abyste ho mohli začít čerpat? Odpovědi na tyto a další otázky najdete přehledně v našem článku.