Menu

Cena elektřiny pro domácnost

Aktualizováno dne 21.12.2021

Letošní podzim přinesl nepříjemné překvapení. Cena elektřiny skoro přes noc vystoupala nezvykle vysoko. Důsledkem byl pád několika společností, z nichž nejznámější je Bohemia Energy. Co dělat, aby vás to zasáhlo, co nejméně?

Cena elektřiny pro domácnost
8 minut čtení
Elektřina

Cena elektřiny stoupá a velice pravděpodobně bude ještě nějakou dobu stoupat. Ano, připadá nám to zvláštní, když Česká republika prostřednictvím společnosti ČEZ vlastně vyrábí nadbytek elektřiny. Ale na cenu elektrické energie má vliv spousta věcí. Ovlivnit je přímo nemůžeme. Je však důležité vědět, jak se zachovat, aby nás tento cenový výkyv zasáhl, co možná nejméně. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak postupovat.

elektřina a koronavirus

Co se děje na trhu s elektrickou energií?

Současná cena elektřiny je důsledek několika různých dějů. Jednou z nich je prudké oživení ekonomiky a s ním související vysoká poptávka velkých podniků po energii. Nahoru vyletěla i cena plynu, který se používá v některých elektrárnách a při výrobě stavebních materiálů.

Tip! Jste jedním z těch, kterým se zdražila cena plynu? Možná je čas poohlédnout se po levnějším dodavateli:

Porovnej dodavatele plynu

Vliv na cenu energií v ČR mají také změny v Německu, které začalo postupně zavírat uhelné a jaderné elektrárny. Stejně ovlivnila cenu i tzv. zelená politika EU a emisní povolenky.

vývoj cen elektřiny

Cena elektřiny v roce 2022 – dá se předpovědět?

Další vývoj cen elektřiny a plynu se nedá jednoduše predikovat. Německo zpomalilo uzavírání uhelných elektráren. Na druhé straně je napjatá situace ve vztazích s Ruskem a tedy i okolo plynovodů, které z něj do Evropy vedou. Vlády i EU samotná chystají nejrůznější opatření. Co se bude v následujících měsících dít, se nedá lehce předpovědět. Odborníci radí opatrnost a přípravu na období, kdy budou energie všeobecně dražší, než jsme byli zvyklí.

Tip! Byli jste mezi postiženými klienty uzavřených společností? Skončili jste u dodavatele poslední instance? Nezapomeňte, že zde můžete být pouze půl roku. Podívejte se, jak vybrat dodavatele elektřiny.

účet za elektřinu

Poslali vám nové ceny? Podívejte se, jak postupovat:

I někteří dodavatelé, kteří mají s klienty uzavřené dlouhodobé smlouvy s fixovanými sazbami, zvedají ceny. Běžný odběratel se to většinou dozví dopisem, kdy jeho dodavatel oznámí ve lhůtě minimálně 30 dnů dopředu zvednutí ceny. V takovém okamžiku většinou můžete od smlouvy odstoupit bez sankcí a dodavatele změnit.

Pozor! Změnu musíte udělat nejpozději 10 dnů před plánovaným zvýšením ceny. Než ale tento krok uděláte, zjistěte si, jaké máte možnosti na trhu. Využijte možnosti online srovnání cen elektřiny:

Porovnej dodavatele elektřiny

smlouva s dodavatelem elektřiny

Co dělat, když mi končí smlouva nebo fixace?

Pokud vám uzavřená smlouva vyprší právě v tomto turbulentním období, nemusíte ještě panikařit. Většina solidních dodavatelů vám ihned nabídne prodloužení i s novým ceníkem. Než je podepíšete, zadejte údaje o vaší domácnosti do online kalkulačky ceny elektřiny, a zkuste, jestli pro vás nebude na trhu lepší nabídka.

Tip! Dejte si však pozor na lhůty, které vám v nabídce stávající dodavatel dal. Po jejich vypršení nemusí cenová nabídka platit, nebo naopak může být smlouva automaticky prodloužena. Chcete-li ovlivnit cenu elektřiny na další období, musíte jednat.

cena elektřiny

Co se stoupajícími cenami energií?

Ať už bude cena elektřiny či plynu v budoucnu vypadat jakkoliv, je jasné, že si připlatíme. Určitě se vám budou hodit naše tipy, jaké změny udělat, aby to rodinný rozpočet ustál:

Cena elektřiny je jen jeden z mnoha výdajů, které domácnosti mají. Pokud je chcete mít pod kontrolou, pravidelně kontrolujte smlouvy a nabídky na trhu. Vše se vyvíjí. A tak pokud elektřina stoupá, můžete ušetřit jinde. Podívejte se třeba na aktuální nabídku mobilních tarifů nebo zkontrolujte životní pojištění, povinné ručení či havarijku. Dají se tak ušetřit tisíce ročně.

Tip! Průměrný řidič ušetří porovnáním povinných ručení 2100 Kč. Zdarma si ho můžete vyzkoušet i vy zde:

Porovnej povinná ručení

Mohlo by vás zajímat

sušička na prádlo
Spotřeba sušičky na rok: Kolik utratíte za její chod?
8.5.2022

Sušička se stala v mnohých domácnostech naprostou nezbytností. V malých bytech pomohla zrušit nevzhledné sušáky prádla. Ve velkých rodinách už ženy konečně nemusí trávit hodiny u žehlicího prkna. Víte, jaká je spotřeba sušičky za celý rok? Vyplatí se?

topení klimatizací
Topení klimatizací: Za kolik se během chladných nocí ohřejete v porovnání s dalšími druhy vytápění?
1.5.2022

Už jste slyšeli o tom, že klimatizací se dá v zimě topit? A víte, že topení klimatizací patří mezi úsporné, rychlé a navíc ekologické způsoby vytápění domácností? Má to samozřejmě i určité podmínky. Je potřeba vybrat správný systém a ideálně změnit také…

lednička
Jaká je spotřeba lednice? A kolik za ni ročně zaplatíte v účtech za elektřinu?
17.4.2022

Lednička je jeden ze základních spotřebičů a těžko si dokážeme představit, jak bychom bez ní mohli existovat. Je to ale také poměrně velký žrout elektrické energie. Tedy alespoň pokud si při výběru nedáme pozor. Podívejme se, jaká je spotřeba lednice a…

e-kolo
15 x nejlepší elektrokolo
10.4.2022

Elektrokolo je pro všechny. Pro zaryté sportovce, kteří chtějí posouvat své limity a místa, kam se s kolem dostanou. Pro víkendové cyklisty, aby vyjeli i větší kopce než normálně. Ale také se hodí jako alternativní dopravní prostředek do práce či na…