Menu

Půjčka na bydlení: Vše, co chcete a potřebujete vědět

Aktualizováno dne 25.5.2021

V současné době existuje řada způsobů, jak získat půjčku na bydlení. Poradíme vám, jak postupovat.

Půjčka na bydlení: Vše, co chcete a potřebujete vědět
6 minut čtení
Hypotéky

Chcete bydlet ve vlastním a přemýšlíte, jak tohoto cíle dosáhnout? Připravili jsme pro vás důležitý přehled informací o půjčkách na bydlení, včetně podmínek, jak na ně dosáhnout.

půjčka na bydlení

Co zahrnuje půjčka na bydlení?

Půjčce na bydlení se také říká hypoteční úvěr, případně jen hypotéka. Jedná se tedy o půjčku, ve které je daná nemovitost zároveň zástavou pro případ neschopnosti ji splatit. Když úvěr není dlužník schopen splatit, banka (nebo jiná instituce) mu nemovitost zabaví a použije ji k pokrytí nákladů půjčky.

Co říká zákon... Zmíněná půjčka na bydlení je podle § 28 odst. 3 zákona o dluhopisech č. 190/2004 Sb.: „Hypoteční úvěr je úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné. Úvěr se považuje za hypoteční úvěr dnem vzniku právních účinků zástavního práva.“

Co musíte splňovat, abyste o půjčku na bydlení mohli zažádat?

Pro to, abyste mohli žádat o hypotéku, musíte být občanem České republiky nebo cizinec s dlouhodobým či trvalým pobytem na území ČR. Banka bude posuzovat před zapůjčením peněz, jestli jste schopni půjčku splácet. Podle výše vaší výplaty, typu pracovního poměru a dalších faktorů se určí, jaká maximální půjčka na bydlení je pro vás dosažitelná, abyste nežili na hranici chudoby.

Banky od zaměstnanců vyžadují potvrzení příjmu ze zaměstnání (vystaví je vám na mzdovém oddělení), podnikatelé pak prokazují svůj příjem posledním daňovým přiznáním. Přesné podmínky se mohou u jednotlivých bank lišit.

Kolik si můžete na bydlení půjčit?

Půjčka na bydlení se běžně poskytuje na 80 % hodnoty nemovitosti, zbývající částku budete muset mít ve vlastních úsporách, případně budete moci zastavit jinou nemovitost. Zastavená nemovitost také může zvednout hodnotu úvěru, na který budete moci dosáhnout. Jako první se následně vyplácí původní zástava a teprve poté se přechází ke splácení vlastní půjčky.

Tip! Vyzkoušejte naši hypoteční kalkulačku. Je zdarma a do minuty v ní zjistíte, která banka vám na bydlení půjčí za nejvýhodnějších podmínek:

Najděte nejvýhodnější hypotéku

půjčka pro mladé

Půjčka na bydlení pro mladé

Půjčka na bydlení pro mladé je státní půjčka na bydlení, která nabízí možnost od státu získat až 2 miliony korun na stavbu domu, 1,2 milionu na koupi bytu nebo 300 tisíc na rekonstrukci. O tento úvěr můžete požádat pokud jste sezdaný nebo registrovaný pár a alespoň jeden z vás nedosáhl věku 36 let. Na tuto půjčku dosáhnete i pokud nejste právně spojení, ale staráte se o dítě do 15 let a oba žadatelé nedosáhli věku 36 let.

Pro více informací o státní půjčce na bydlení doporučujeme prostudovat web Ministerstva pro místní rozvoj.

půjčka na bydlení

Tipy, jak si půjčku na bydlení usnadnit

Předčasné splacení

Pokud již nechcete platit úroky bance a máte dostatek financí na zaplacení zbytku hypotéky, můžete využít zákonného předčasného splacení. Až do výše 25 % hypotéky je předčasné splacení zdarma, nad větší část si často banky účtují poplatky.

Tip! Detaily k předčasnému splacení najdete v našem průvodci: Kde vás (ne)potrestají za předčasné splacení hypotéky nebo půjčky?

Refinancování půjčky

Refinancování půjčky na bydlení probíhá u konkurenčních institucí, než je ta u které máte půjčku uzavřenou. Je třeba na ně však myslet včas, ideálně před koncem fixace. Konkurenční instituce vám může nabídnout výhodnější úrok, případně další bonusy.

Tip! V našem porovnávači jednoduše najdete, která banka vám dá nejlepší podmínky při refinancování hypotéky. Zkuste to! Do minuty srovnáte nabídky 10ti bank:
Porovnej nabídky bank

Než se rozhodnete půjčit si větší finanční obnos na vlastní bydlení, pořádně si tuto variantu rozmyslete. Jedná se o závazek často na dlouhá léta dopředu.

Mohlo by vás zajímat

útulná ložnice
4 snadné tipy, jak zútulnit domov
29.11.2022

Nechte se inspirovat našimi tipy, jak zútulnit domov. Poradíme vám snadné triky, které potěší vaše oko a přemění dům či byt na místo, kde se budete cítit zrelaxováni.

venkovský styl bydlení
Venkovský styl bydlení, který vykouzlí klid na duši
15.11.2022

Řada lidí preferuje moderní interiér, ve kterém vládnou bílé zdi a doplňky z plastů či kovu. Když se pak náhodou dostanou do rustikálního obydlí (ať už v rámci ubytování v nějakém penzionu, nebo na návštěvě u příbuzných), jsou v příjemném šoku. Všechny ty…

moderní obývák
Hypotéka na 40 let: Jaké výhody přináší? Které banky ji nabízí?
11.11.2022

Existují dva typy lidí. Ti, kteří chtějí mít hypotéku co nejdřív z krku a zvolí krátkou dobu splácení a vysoké měsíční splátky. Hypotéku tudíž splatí dříve, ale za cenu pořádně sešněrovaného rozpočtu, ve kterém mnohdy není ani na nákup nového automobilu…

koupelna
Kolik stojí rekonstrukce koupelny a na co si dát pozor?
25.10.2022

Koupili jste byt s umakartovým jádrem nebo starší domek a rádi byste jej nechali kompletně revitalizovat? V tomto článku si řekneme, kolik stojí rekonstrukce koupelny a upozorníme, na co si dát pozor při stavebních, bouracích a instalatérských pracích.