Menu

Cena elektřiny pro domácnost

Aktualizováno dne 21.12.2021

Letošní podzim přinesl nepříjemné překvapení. Cena elektřiny skoro přes noc vystoupala nezvykle vysoko. Důsledkem byl pád několika společností, z nichž nejznámější je Bohemia Energy. Co dělat, aby vás to zasáhlo, co nejméně?

Cena elektřiny pro domácnost
8 minut čtení
Elektřina

Cena elektřiny stoupá a velice pravděpodobně bude ještě nějakou dobu stoupat. Ano, připadá nám to zvláštní, když Česká republika prostřednictvím společnosti ČEZ vlastně vyrábí nadbytek elektřiny. Ale na cenu elektrické energie má vliv spousta věcí. Ovlivnit je přímo nemůžeme. Je však důležité vědět, jak se zachovat, aby nás tento cenový výkyv zasáhl, co možná nejméně. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak postupovat.

elektřina a koronavirus

Co se děje na trhu s elektrickou energií?

Současná cena elektřiny je důsledek několika různých dějů. Jednou z nich je prudké oživení ekonomiky a s ním související vysoká poptávka velkých podniků po energii. Nahoru vyletěla i cena plynu, který se používá v některých elektrárnách a při výrobě stavebních materiálů.

Tip! Jste jedním z těch, kterým se zdražila cena plynu? Možná je čas poohlédnout se po levnějším dodavateli:

Porovnej dodavatele plynu

Vliv na cenu energií v ČR mají také změny v Německu, které začalo postupně zavírat uhelné a jaderné elektrárny. Stejně ovlivnila cenu i tzv. zelená politika EU a emisní povolenky.

vývoj cen elektřiny

Cena elektřiny v roce 2022 – dá se předpovědět?

Další vývoj cen elektřiny a plynu se nedá jednoduše predikovat. Německo zpomalilo uzavírání uhelných elektráren. Na druhé straně je napjatá situace ve vztazích s Ruskem a tedy i okolo plynovodů, které z něj do Evropy vedou. Vlády i EU samotná chystají nejrůznější opatření. Co se bude v následujících měsících dít, se nedá lehce předpovědět. Odborníci radí opatrnost a přípravu na období, kdy budou energie všeobecně dražší, než jsme byli zvyklí.

Tip! Byli jste mezi postiženými klienty uzavřených společností? Skončili jste u dodavatele poslední instance? Nezapomeňte, že zde můžete být pouze půl roku. Podívejte se, jak vybrat dodavatele elektřiny.

účet za elektřinu

Poslali vám nové ceny? Podívejte se, jak postupovat:

I někteří dodavatelé, kteří mají s klienty uzavřené dlouhodobé smlouvy s fixovanými sazbami, zvedají ceny. Běžný odběratel se to většinou dozví dopisem, kdy jeho dodavatel oznámí ve lhůtě minimálně 30 dnů dopředu zvednutí ceny. V takovém okamžiku většinou můžete od smlouvy odstoupit bez sankcí a dodavatele změnit.

Pozor! Změnu musíte udělat nejpozději 10 dnů před plánovaným zvýšením ceny. Než ale tento krok uděláte, zjistěte si, jaké máte možnosti na trhu. Využijte možnosti online srovnání cen elektřiny:

Porovnej dodavatele elektřiny

smlouva s dodavatelem elektřiny

Co dělat, když mi končí smlouva nebo fixace?

Pokud vám uzavřená smlouva vyprší právě v tomto turbulentním období, nemusíte ještě panikařit. Většina solidních dodavatelů vám ihned nabídne prodloužení i s novým ceníkem. Než je podepíšete, zadejte údaje o vaší domácnosti do online kalkulačky ceny elektřiny, a zkuste, jestli pro vás nebude na trhu lepší nabídka.

Tip! Dejte si však pozor na lhůty, které vám v nabídce stávající dodavatel dal. Po jejich vypršení nemusí cenová nabídka platit, nebo naopak může být smlouva automaticky prodloužena. Chcete-li ovlivnit cenu elektřiny na další období, musíte jednat.

cena elektřiny

Co se stoupajícími cenami energií?

Ať už bude cena elektřiny či plynu v budoucnu vypadat jakkoliv, je jasné, že si připlatíme. Určitě se vám budou hodit naše tipy, jaké změny udělat, aby to rodinný rozpočet ustál:

Cena elektřiny je jen jeden z mnoha výdajů, které domácnosti mají. Pokud je chcete mít pod kontrolou, pravidelně kontrolujte smlouvy a nabídky na trhu. Vše se vyvíjí. A tak pokud elektřina stoupá, můžete ušetřit jinde. Podívejte se třeba na aktuální nabídku mobilních tarifů nebo zkontrolujte životní pojištění, povinné ručení či havarijku. Dají se tak ušetřit tisíce ročně.

Tip! Průměrný řidič ušetří porovnáním povinných ručení 2100 Kč. Zdarma si ho můžete vyzkoušet i vy zde:

Porovnej povinná ručení

Mohlo by vás zajímat

kdy odvzdušnit topení
Kdy odvzdušnit topení? Jak na to? Tipy a triky od odborníků
30.10.2023

Zimní měsíce se kvapem blíží. Obavy z přemrštěných cen za vytápění nebo nedostatku paliv se letos neozývají tak silně jako loni. Přesto můžete na energiích šetřit i letos. Proto se budeme věnovat tématu, kdy odvzdušnit topení.

jak rychle usušit prádlo
Jak rychle usušit prádlo? Vyplatí se zapnout topení nebo ho dát do sušičky?
23.10.2023

Jak rychle usušit prádlo? Pomalu nastupuje období, kdy na sušení prádla nebudete moci počítat s pomocí slunce a jeho paprsků. Sluníčko navíc z oblečení vytahuje barvy. Na sušáku schne prádlo v zimě pořádně dlouho a mnohdy zatuchne.

Přepěťová ochrana do zásuvky
Přepěťová ochrana do zásuvky: Jak chránit elektroniku v domácnosti?
4.10.2023

Domácnosti máme vybavené nejrůznějšími elektrickými zařízeními a v mnoha směrech na nich závisí náš každodenní komfort. Možná jste se dočetli, že přepěťová ochrana do zásuvky vaše zařízení ochrání před jeho zničením. V tomto článku si vysvětlíme, co to je…

nájemní smlouva
Infrapanely: Revoluce ve vytápění nebo jen další trend? Zjistěte pravdu!
2.10.2023

Pokud se s infrapanelem někde na návštěvě setkáte poprvé, nejspíš si ho spletete s televizí. Infrapanely se vyrábí v různých barvách, designech i s různými vzory. Někdy tak přímo vypadají jako designový prvek v domácnosti nebo třeba zrcadlo.