Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Jak prodat či pronajmout byt bez realitní kanceláře

Jak prodat či pronajmout byt bez realitní kanceláře
8 minut čtení
Bydlení
4.9.2018

Nechcete mít při prodeji či pronájmu nic společného s uhlazenými realitními makléři, kteří si za své služby naúčtují nemalou provizi? V tom případě budete mít celý postup trochu těžší, nikoliv však nemožný.

Obvyklá výše provize se pohybuje ve výši 3 – 6 % z prodejní ceny domu či bytu. V případě, že prodáváte byt třeba za 3 miliony korun, makléři poputuje provize v částce nad 100 000 Kč. Mnohého prodávajícího napadne, že taková suma by se dala ušetřit, pokud by prodej zvládl svépomocí. Jak to provést?

Profesionální prodej

Na internetu se vyskytují stránky, které jsou přímo zaměřené na lidi, kteří se touží realitním makléřům vyhnout nejen obloukem, ale rovnou dálničním obchvatem. Jedná se například o bezrealitky.cz, v případě pronájmu je to espolubydleni.cz. Cena vložení inzerátu se na výše zmiňovaném serveru pohybuje v řádu stokorun, na espolubydleni je dokonce zdarma.

Při stanovování ceny se inspirujte cenovou hladinou, která je typická pro danou rozlohu bytu a oblast.

Jak odhadnout cenu nemovitosti?

Pokud nastavíte příliš vysokou cenu, odradíte množství potenciálních zájemců. Pokud příliš nízkou, zřejmě se vám ji už nepodaří vyjednat výš. Kromě monitoringu cen ve vašem okolí si zjistěte, jaké atributy vaší nemovitosti můžou být pro potenciální zájemce natolik přitažlivé, že budou ochotni zaplatit více. Jsou to:

  • Dopravní dostupnost. Nejdražší byty bývají v centru města, poblíž metra či v oblasti, napojené na dálnici, po které se lze v krátkém čase dostat do některého velkoměsta.
  • Materiál. Cihlové byty bývají dražší než panelákové. 
  • Orientace. Byt, který má okna orientována na západ či východ mívá větší hodnotu, než když je obrácen na sever.

Co u zveřejněného inzerátu prodává hned na začátku, jsou fotografie. Dobře nafocený byt může přilákat výrazně více zájemců a dokonce zvednout prodejní cenu. Pro tyto účely lze využít profesionály, tzv. home stagery. Jejich služby se většinou pohybují cenově mezi třemi až deseti tisíci korun.

Pokud se vám nechce tyto peníze utrácet, můžete si na internetu nastudovat nějaké metody, jak pomocí home stagingu váš byt zatraktivnit.

Váš byt bude působit mnohem lepším dojmem, pokud:

  • Jej zařídíte v minimalistickém stylu. Pro účely focení odstraňte předměty typu „lapače prachu“ – tzn. veškeré dečky, sošky a lampičky, které prostoru dodávají pocit přeplněnosti. Snažte se, aby interiér působil vzdušným dojmem.
  • Jej odosobníte. Nespočet rodinných fotografií a zarámovaných kreseb vašich dětí bude na potencionálního zájemce působit, jako by byl na návštěvě u někoho cizího. On si však namísto toho chce představovat, jak by se mu v daném bytě bydlelo. Umožněte mu to tím, že osobní předměty odstraníte.
  • Odstraňte nemoderní vybavení. Je lepší, pokud zájemci uvidí byt poloprázdný, než zahlcený nábytkem z osmdesátých let. Před pořízením fotografií nastává vhodný moment odstranit to křeslo po dědečkovi či obstarožní koberec.

Prohlídka bytu

Ozvali se vám první zájemci? Výborně, je čas na prohlídku!  Před prohlídkou si prohlédněte váš byt a jeho okolí očima potenciálního zájemce. Kupec bude podvědomě vnímat nejen samotný byt, ale i společné prostory. Neuklizená chodba a poházené letáky u schránek mu můžou jeho první dojem rychle zkazit, proto věnujte čas i úklidu.

Při výběru zájemce o koupi se budete zřejmě zajímat jen o to, aby to byl jakž takž slušný člověk a aby měl peníze na zaplacení. Sháníte-li podnájemníka, zřejmě budete při výběru opatrnější. Daný člověk totiž může mít domácí mazlíčky, kteří vám poničí vybavení, nebo se může jednat o chronického neplatiče. Máte z těchto rizik strach? Na trhu existuje užitečná služba Ideální nájemce. Jedná se o produkt firmy Ulovdomov.cz. Tato firma si od vás byt pronajme a dosadí do něj nájemníky. Vám pouze chodí nájem a případná rizika v podobě neplatičů či poničení bytu firma bere na sebe.

Čas na právnické otázky

Pokud vše úspěšně klaplo, čeká vás nejdůležitější krok, a tím je sepsání smlouvy. Správně sepsaná kupní či nájemní smlouva může rozhodnout o tom, zda bude váš prodej úspěchem, či totálním fiaskem.

Sepsání kupní smlouvy je jediným úkonem, u kterého se vyplatí svěřit jej do rukou odborníkovi - notáři či advokátovi. Rozhodně se vyhněte použití vzorů smluv z internetu, které můžou být právnicky zastaralé.

Pokud sepisujete smlouvu o pronájmu, informujte se o tom, jaké náležitosti ve smlouvě můžou a nesmí být obsaženy. Do smlouvy si například nemůžete zahrnout zákaz domácích zvířat, ubytování třetí osoby v době, kdy v bytě bydlí i váš podnájemník či kauci vyšší než trojnásobek nájemného.

Notářská úschova

Prodej domu či bytu je vždy spojen s částkami ve vyšších objemech. Mnoha zájemcům se nebude chtít převést celou částku na váš účet do doby, než budou zapsáni v katastru nemovitostí. Vy se zase můžete zdráhat nemovitost převést, jestliže jste zatím neobdrželi danou částku.

Řešení spočívá v notářské úschově. Kupující uloží peníze u notáře, který vám je předá v okamžiku, kdy bude proveden zápis do katastru nemovitostí. Kupující tak získá jistotu, že o své peníze nepřijde, a vy zase budete vědět, že daný člověk má o nemovitost skutečně zájem, když peníze u notáře uložil.

Tato služba je zpoplatněna. Její cena se odvíjí dle ceny prodávané nemovitosti, jak naznačuje přehledná tabulka.

Cena notářské úschovy

Z prvních 100 000 Kč 1,2 % ceny nemovitosti

Z přebývající částky až do 500 000 Kč 0,6 % ceny

Z přebývající částky až do 1 000 000 Kč 0,4 % ceny

Z přebývající částky do 10 milionů 0,2 % ceny

Z přebývající částky do 30 milionů 0,1 %, nejméně však 1000 Kč

Jaká tedy bude cena za notářskou úschovu, který kupující zaplatí, když prodáváte byt například v ceně 2,5 milionu Kč? 1200 Kč (jedná se o 1, 2 % z prvních 100 000 Kč) + 2400 Kč (které představují 0,6 % z následujících 400 000 Kč) + 2000 Kč (0, 4 % z dalších 500 000 Kč) + 3000 Kč (0,2 % ze zbývajících 1 500 000 Kč). Dohromady to je 8600 Kč.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Druhy platebních karet, aneb jak se v nich vyznat
8.11.2019

Umí čerpat peníze do mínusu, zaplatíte s nimi i bez platebního terminálu a vrátí vám část peněz z nákupu nazpět. Platební karty jsou jako užiteční sluhové, kteří mají za úkol vám co nejvíc zpříjemnit nákup. Abyste si mohli užít co nejvíc jejich výhod,…

thumb
Cashback programy na internetu: jak získat peníze z nákupu zpět
7.11.2019

Jaký máte pocit, když si koupíte přepychové boty, elegantní šaty nebo novou herní konzoli? Většina z nás cítí radost nad novým nákupem a nemůžeme se dočkat, až nový produkt začneme používat. Ovšem někde vzadu v hlavě se ozývá znepokojivý hlásek, který nám…

thumb
Povinné ručení zdražuje. Jak vyzrát na vyšší ceny pojištění?
6.11.2019

Ceny povinného ručení zdražují. O kolik si v současné době běžný řidič připlatí a existuje nějaký způsob, jak se zdražování vyhnout?

thumb
Jak poznat taktiky energetických šmejdů
5.11.2019

Určitě jste už někdy slyšeli o lidech, kteří se upsali nepoctivému obchodníkovi s energiemi a ještě dlouho poté si rvali vlasy nad tím, kolik peněz kvůli této „výhodné nabídce“ ztratili. V tomto článku se zaměříme na taktiky energetických šmejdů a…