Menu

Povinná výbava do auta 2021

27.01.2021

Evropská komise avizovala v oblasti povinné výbavy od roku 2021 změny s cílem snížit smrtelné nehody, ale zatím se je nepodařilo prosadit a předpokládá se jejich posun minimálně o rok. Evropská komise ale spíše než na řidiče cílí na výrobce automobilů, od kterých požaduje zlepšení prvků jízdní asistence.

Povinná výbava do auta 2021 se v České republice řídí vyhláškou 206/2018 Sb. Povinná výbava do auta 2021 tak zůstává stejná jako v roce 2020, a to:

 • výstražný trojúhelník,
 • reflexní vesta,
 • autolékárnička:
  • nůžky zahnuté,
  • izotermická fólie (min. 200 x 140 cm),
  • pryžové rukavice (latexové),
  • obinadlo škrtící pryžové,
  • náplast hladká cívka,
  • 3x obvaz hotový se 2 polštářky,
  • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem.

Výbava do auta, která není nutná

Naopak u nás není nutná náhradní pneumatika, klíč, ani zvedák v případě, že je automobil vybaven pneumatikami, které umožňují nouzové dojetí a indikují defekt, ale ani pro vozy vybavené prostředky pro bezmontážní opravu defektu. Stejně tak není náhradní kolo povinné pro vozidla se sjednanou asistenční službou pro výměnu pneumatiky po celé ČR.

Povinná výbava do auta 2021 - zahraničí

Další otázka ale vzniká při cestě do zahraničí. V některých zemích jsou podmínky přísnější než u nás. U služebního automobilu si ale v každém případě zajistěte potvrzení, že automobil máte legálně půjčený.

Povinná výbava auta v Rakousku

Svým striktním přístupem je známé Rakousko. Povinný je výstražný trojúhelník a vybavená lékárnička. Povinná je samozřejmě i reflexní vesta, a to pro řidiče, který ji musí mít uvnitř automobilu. Při vystoupení z auta z důvodu nehody, opravy nebo umístění výstražného trojúhelníku na dálnicích, rychlostních silnicích a mimo obce ji řidič musí mít nasazenou.

Spolujezdci reflexní vestu nepotřebují jen do chvíle, než také v takovou chvíli vystoupí z automobilu. Proto je dobré mít uvnitř auta stejný počet vest jako je pasažérů. Navíc je potřeba ohlídat, že jde o vestu podle normy EN 471. V Rakousku si dejte pozor na kamery. Ty jsou zakázány z důvodu ochrany soukromí ostatních osob. Respektive můžete si natáčet pro vlastní potřebu, záznam ale nesmí být poskytnut třetí straně.

Tip! Před cestou do Rakouska se vám bude ještě hodit:

* Kde koupit rakouskou dálniční známku?
* Cestovní pojištění do Rakouska

Povinná výbava auta v Německu

V Německu na rozdíl od nás nemusíte mít výstražný trojúhelník. Ten musí mít pouze vozy registrované v Německu. Na druhou stranu s sebou raději vezměte sněhové řetězy. Ve vyznačených úsecích je povinnost používat je. Pro řidiče vozidel registrovaných v Německu je povinnost mít reflexní vestu. V případě aut registrovaných v zahraničí platí toto nařízení pouze pro řidiče firemních vozidel.

Tip! Před cestou do Německa ještě často čtete naše průvodce:

* 10 zábavních parků v Německu, ze kterých vám vylezou oči z důlku
* 10 pohádkových hradů a zámků v Německu

Povinná výbava auta v Itálii

Itálie zase překvapí tím, že není povinná autolékárnička. Výstražný trojúhelník je naopak povinnost. Reflexní vesta je povinná pro všechny, kteří v případě mimořádné události vystoupí z automobilu mimo obydlenou zónu, tedy i děti.

Tip! Než vyrazíte na cesty, ještě oceníte tyto průvodce:

* Bude vám na dovolené stačit evropský průkaz zdravotního pojištění?
* Kam vyrazit na jarní prázdniny 2021?

Porovnejte ceny povinného ručení

Mohlo by vás zajímat

benzinka
Auta s nejnižší spotřebou na světě: Velký přehled 2022
28.1.2022

Plánujete nákup nového automobilu, protože ten starý vám již nevyhovuje, případně dosluhuje? Chcete ušetřit za pohonné hmoty? V tom případě vám dnes představíme auta s nejnižší spotřebou na světě v roce 2022.

paušální daň
Paušální daň 2022: Jak na ni? Vyplatí se vám vůbec?
27.1.2022

Pokud jste drobný podnikatel a nebaví vás ani jednou za rok sedat k účetnictví a hledat v dokladech, možná by pro vás stála za zvážení paušální daň. Je to ohromný pomocník, se kterým se vyhnete podávání daňového přiznání na finančním úřadu i podávání…

selfíčko
Nejvýhodnější tarif 2022 a novinky ze světa mobilních operátorů
26.1.2022

Najít ten opravdu nejvýhodnější tarif 2022 není tak jednoduché, jak bychom si mohli myslet. Někdo nutně potřebuje výkonný internet s hromadou dat, jiný tráví hodiny hovory s obchodními partnery či přáteli. Jak tedy na to?

daňové přiznání
Životní pojištění a sleva na dani
25.1.2022

Se začátkem roku přichází pravidelně povinnost odevzdat daňové přiznání. Ať už si přiznání k dani z příjmu zpracováváte sami, nebo ho za vás odevzdává váš zaměstnavatel, nezapomeňte na položky, které vám mohou vaši daňovou povinnost snížit. Např. životní…