Menu

Povinná výbava do auta 2021

27.01.2021

Evropská komise avizovala v oblasti povinné výbavy od roku 2021 změny s cílem snížit smrtelné nehody, ale zatím se je nepodařilo prosadit a předpokládá se jejich posun minimálně o rok. Evropská komise ale spíše než na řidiče cílí na výrobce automobilů, od kterých požaduje zlepšení prvků jízdní asistence.

Povinná výbava do auta 2021 se v České republice řídí vyhláškou 206/2018 Sb. Povinná výbava do auta 2021 tak zůstává stejná jako v roce 2020, a to:

 • výstražný trojúhelník,
 • reflexní vesta,
 • autolékárnička:
  • nůžky zahnuté,
  • izotermická fólie (min. 200 x 140 cm),
  • pryžové rukavice (latexové),
  • obinadlo škrtící pryžové,
  • náplast hladká cívka,
  • 3x obvaz hotový se 2 polštářky,
  • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem.

Výbava do auta, která není nutná

Naopak u nás není nutná náhradní pneumatika, klíč, ani zvedák v případě, že je automobil vybaven pneumatikami, které umožňují nouzové dojetí a indikují defekt, ale ani pro vozy vybavené prostředky pro bezmontážní opravu defektu. Stejně tak není náhradní kolo povinné pro vozidla se sjednanou asistenční službou pro výměnu pneumatiky po celé ČR.

Povinná výbava do auta 2021 - zahraničí

Další otázka ale vzniká při cestě do zahraničí. V některých zemích jsou podmínky přísnější než u nás. U služebního automobilu si ale v každém případě zajistěte potvrzení, že automobil máte legálně půjčený.

Povinná výbava auta v Rakousku

Svým striktním přístupem je známé Rakousko. Povinný je výstražný trojúhelník a vybavená lékárnička. Povinná je samozřejmě i reflexní vesta, a to pro řidiče, který ji musí mít uvnitř automobilu. Při vystoupení z auta z důvodu nehody, opravy nebo umístění výstražného trojúhelníku na dálnicích, rychlostních silnicích a mimo obce ji řidič musí mít nasazenou.

Spolujezdci reflexní vestu nepotřebují jen do chvíle, než také v takovou chvíli vystoupí z automobilu. Proto je dobré mít uvnitř auta stejný počet vest jako je pasažérů. Navíc je potřeba ohlídat, že jde o vestu podle normy EN 471. V Rakousku si dejte pozor na kamery. Ty jsou zakázány z důvodu ochrany soukromí ostatních osob. Respektive můžete si natáčet pro vlastní potřebu, záznam ale nesmí být poskytnut třetí straně.

Tip! Před cestou do Rakouska se vám bude ještě hodit:

* Kde koupit rakouskou dálniční známku?
* Cestovní pojištění do Rakouska

Povinná výbava auta v Německu

V Německu na rozdíl od nás nemusíte mít výstražný trojúhelník. Ten musí mít pouze vozy registrované v Německu. Na druhou stranu s sebou raději vezměte sněhové řetězy. Ve vyznačených úsecích je povinnost používat je. Pro řidiče vozidel registrovaných v Německu je povinnost mít reflexní vestu. V případě aut registrovaných v zahraničí platí toto nařízení pouze pro řidiče firemních vozidel.

Tip! Před cestou do Německa ještě často čtete naše průvodce:

* 10 zábavních parků v Německu, ze kterých vám vylezou oči z důlku
* 10 pohádkových hradů a zámků v Německu

Povinná výbava auta v Itálii

Itálie zase překvapí tím, že není povinná autolékárnička. Výstražný trojúhelník je naopak povinnost. Reflexní vesta je povinná pro všechny, kteří v případě mimořádné události vystoupí z automobilu mimo obydlenou zónu, tedy i děti.

Tip! Než vyrazíte na cesty, ještě oceníte tyto průvodce:

* Bude vám na dovolené stačit evropský průkaz zdravotního pojištění?
* Kam vyrazit na jarní prázdniny 2021?

Porovnejte ceny povinného ručení

Mohlo by vás zajímat

vytápění elektřina versus plyn
Elektřina versus plyn: Které vytápění je finančně výhodnější?
27.9.2023

Chladné měsíce roku se blíží a s nimi se objevuje otázka na vytápění domácnosti. V současné době proměnlivých cen a dlouhodobě vysokou inflací je vytápění poměrně důležitou položkou domácího rozpočtu.

Jak opravit plynové vzpěry
Jak opravit plynové vzpěry? Vyplatí se oprava svépomocí?
25.9.2023

Rádi si usnadňujeme život. Někdy stačí drobnost, jindy jde o složité vynálezy. Plynová vzpěra je jeden z nenápadných pomocníků. Zvládá přitom těžkou práci. Jak opravit plynové vzpěry, abychom se na ně mohli dále spoléhat?

evropský den bez aut
Evropský den bez aut: Proč je tento den tak důležitý pro naše města?
22.9.2023

Každý rok se mnoho evropských měst zapojuje do oslav Evropského dne bez aut. Tento den je nejen symbolem snahy o ekologičtější města, ale také připomínkou významu alternativních dopravních prostředků.

Zabezpečení domu - možnosti
Moderní způsoby zabezpečení domu: Co opravdu funguje?
20.9.2023

Bystří sousedé, hlídací pes, bezpečnostní dveře a zámky. To už z pohledu bezpečnosti nestačí. Psi jsou spíše než hlídači domácí mazlíčci a sousedé mají svých starostí dost. Moderní zabezpečení domu vypadá jinak.