Menu

Svátky v roce 2019 + tipy, jak si vykouzlit co nejvíc dnů volna

21.1.2019
Svátky v roce 2019 + tipy, jak si vykouzlit co nejvíc dnů volna
12 minut čtení
Životní styl

Máte pocit, že všichni vaši známí na Facebooku jsou neustále v Dubaji, Římě nebo na své chalupě v Beskydech, odkud zveřejňují lákavé fotografie natruc všem tvrdě pracujícím lidem? „Kde ten člověk bere tolik dovolené?“ Vrtíte možná nechápavě hlavou. Zaměříme se na to, jaké svátky v roce 2019 nás čekají a jak si letos přijít až 44 volným dnům. Doslova.

Existují dva typy lidí. Jedni neustále skuhrají na nedostatek dovolené a na fakt, že nikdy nemají možnost si pořádně odpočinout. Druzí z nich si díky chytré kombianci státních svátků a dovolené dokážou zařídit opravdu velkou porci volna.

Svátky v roce 2019 nás letos mírně zklamou v září a listopadu, kdy Den české státnosti i Den boje za svobodu a demokracii připadá na víkend. Rovněž v červenci se setkáme jen s jedním dnem volna, protože Den upálení mistra Jana Husa bude v sobotu. Ovšem v ostatních částech kalendářního roku to vypadá velmi nadějně. Přesvědčte se sami!

Státní svátky v roce 2019

Svátek Datum  a den v týdnu
Den obnovy samostatného českého státu 1. 1., úterý
Velký pátek 19. 4., pátek                                                       
Velikonoční pondělí

22. 4., pondělí

Svátek práce

1. 5., středa

Den vítězství

8. 5., středa

Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje

5. 7., pátek

Den upálení mistra Jana Husa

6. 7., sobota

Den české státnosti

28. 9., sobota

Den vzniku Československa

28. 10., pondělí

Den boje za svobodu a demokracii

17. 11., neděle

Štědrý den

24. 12., úterý

1. svátek vánoční

25. 12., středa

2. svátek vánoční

26. 12., čtvrtek

 

Které dny volna vychází nejpříznivěji?

V tomto roce se traičně dočkáme největšího počtu po sobě volných dní o Velikonocích, které letos budou v druhé polovině dubna.

Zdroj: www.kalendar-beda.cz

Vánoce letos bohužel vychází na prostředek týdne, což však nemusí být nevýhodou. Pokud si vezmete volno v pondělí 23. 12.  a čtvrtek 27. 12., můžete získat celkem 9 dní volna na nerušený relax u vánočního stromku a televizních pohádek.

www.kalendar-beda.cz

 

Jak si užít co nejvíc volna?

Nyní se zaměřme na to, jak využít svátky v roce 2019 na maximum. Nemusíte naříkat nad tím, že vám zaměstnavatel nechce dát 5 nebo 6 týdnů dovolené, jak je dnes v některých firmách běžné. Díky chytrému využití prodloužených víkendů si můžete i se standardní zákonnou dovolenou (4 týdny) užít nebývalé množství nepracovních dnů.

Letošní rok můžete prožít na maximum. A to díky nezapomenutelným zážitkům a až 44 volným dnům, seskupených do zajímavých vícedenních celků. Jak na to?

 

1) Prodloužený velikonoční víkend v dubnu (4 dny státních svátků, 0 dní dovolené čerpané v práci). 

Využijte teplých dubnových dní a vyrazte do nějaké blízké zahraniční metropole. Čtyři dny jsou dostatečně dlouhá doba, abyste prozkoumali třeba Vídeň, Krakov, Berlín nebo Budapešť. Takový výlet vás může vyjít překvapivě levně - přes různé slevové portály (například Slevomat) seženete víkendové ubytování pro 2 osoby už od 1900 Kč. 

 

Tip! Ať už vyrazíte kamkoliv, nezapomeňte se pojistit. Cestovní pojištění může být kvalitní a zároveň levné. Věděli jste, že díky našemu porovnání cen jej seženete už od 11 kč/den?

Sjednat cestovní pojištění

 

 

2) Květnové volno (1 den státní svátek, 2 dny dovolené čerpané v práci).

Oba květnové státní svátky připadají na středu. Můžete je propojit s víkendem dvěma dny dovolené ve čtvrtek a pátek. Pokud si například vezmete dovolenou 9. a 10. 5., můžete získat 5 dní volna.

A jak s nimi naložit? Užijte si poklidný pobyt na vaší chatě či chalupě. Nebo vyrazte na jižní Moravu, kde za těchto 5 dní můžete stihnout projít celou Pálavu, absolvovat několik ochutnávek vína a navštívit zajímavé turistické atrakce v okolí (například Lednicko-Valtický areál, nebo aquapark v Pasohlávkách).

 

3) Volno v červenci. (1 den státní svátek, 0 dní dovolené čerpané v práci).

Letos jeden červencový svátek sice spolkne sobota, ale i tak můžete prodloužený víkend využít na zajímavé letní zážitky.  Jak s těmito 3 dny naložit?

Pokud šetříte peníze na letní dovolenou a nechcete utrácet za cestování do ciziny, zůstaňte klidně ve vašem městě a objevte jej očima turisty. Kolikrát jste si už plánovali, že navštívíte uměleckou výstavu, hrad v okolí nebo si dáte projížďku po nedalekém jezeře, ale pořád jste to odkládali ve stylu: „Vždyť je to kousek, tam si můžu zajít vždycky.“ V těchto 3 dnech máte šanci navštívit všechna místa, na která přes celý rok nemáte čas.

 

4) Dvoutýdenní dovolená u moře v září (0 státních svátků,10 dní čerpané dovolené v práci)

Proč by někdo jel k moři až v září, a navíc rovnou na dva týdny? Důvody jsou hned tři. Začátkem září už začíná v turistických destinacích opadat hlavní turistický nával, tudíž si můžete užít poklidný pobyt na pláži, aniž by tam byla hlava na hlavě. V první polovině září už do Česka přichází chladnější počasí, ale v řadě turistických destinací (napříkad Řecko, Španělsko, jih Itálie) je teplo a slunečno. Tudíž máte možnost si o dva týdny protáhnout léto.

A třetím, nejpádnějším důvodem, je výrazné zlevnění zájezdů. Hlavní turistická sezona je v červenci, tudíž tehdy ceny dosahují nejvyšší úrovně. Naopak v září se můžete dočkat zlevnění až o 30 - 40 %. Díky tomu vás nemusí zruinovat, když si dopřejete relax v délce 2 týdnů.

 

5) Říjnový výlet za teplem (1 den státní svátek, 1 den čerpané dovolené v práci)

Také nenávidíte sychravý podzim, kdy už je léto dávnou pryč a do Vánoc ještě daleko? Zpestřete si jej pohodovým reklaxem v místě, kde vám rozhodně zima nebude! V říjnu nás čeká jeden den státního svátku (v pondělí 28. 10.). Tudíž pokud si vezmete volno i v pátek (25. 10.), získáte 4 dny volna, které můžete využít na dovolenou v lázních. Vyzkoušejte proslulé lázně v maďarském Győru, nebo hlavním městě Budapešti. V bazénech s horkou léčivou vodou a v bohatě zdobených lázeňských interiérech zapomenete na depresivní podzimní počasí.

Zastesklo se vám po slunci a moři? Ani to není problém, a ani nemusíte vyrážet mimo Evropu. Malaga je město v jižním Španělsku, které patří k nejteplejším místům Evropy a určitě se tam vyplatí aspoň na chvíli zaletět. I koncem října zde teplota málokdy klesá pod 20 stupňů, tudíž si můžete užít slunečné dny. V Malaze jsou příjemné pláže (přestože to na koupání už nebude, užijete si aspoň příjemného posezení u moře). Město vás okouzlí svým mixem evropské a marocké architektury a spoustou nákupních možností. Na podzim navíc ceny letenek dramaticky zlevňují, tudíž zpáteční let seženete už od 800 Kč.

 

6) Šťastné (a dlouhé) Vánoce + zasněžený Nový rok. (4 dny státních svátků, 4 dny čerpané dovolené z práce)

Letos o Vánocích si můžete dopřát neuvěřitelných 10 dní volna, přičemž vás to bude stát jenom 4 dny dovolené z práce. Klidné Vánoce si pojistíte tím, že si vezmete dovolenou v pondělí 23. 12. a 27. 12. Po svátcích se můžete přesunout rovnou na lyžařský svah díky dovolené 30. a 31. 12.

Díky tomuto plánu získáte 42 volných dnů v roce, které jsou v úsecích delších než jeden víkend, tudíž je můžete využít pro zajímavé cestovatelské zážitky. To, že budete umět chytře využívat svátky v roce 2019 vám umožní za celý rok vybrat pouhých 17 dní dovolené, tudíž zbylé 3 dny můžete využít na nenadálé situace (nemoc, jednání na úřadech, atd.), nebo si je převést do příštího roku na další cestovatelské zážitky.

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Vánoční dárky pro ženy: Tipy, které potěší manželku, maminku, sestru i tchýni
22.10.2020

Přinášíme vám přehled vánočních dárků pro ženy. Můžete vybírat ze zlaté klasiky i originálních nápadů.

thumb
Vyplatí se prodloužená záruka ke zboží?
21.10.2020

Půl roku si usilovně šetříte na extrémně drahý produkt. „To ale bude kvalita, vydrží mi to alespoň pět let.“ Myslíte si, když vyskládáváte velký počet bankovek u pokladny. A poté se onen zázrak pokazí přesně týden po záruční lhůtě. Určitým opatřením proti…

thumb
10 tipů, jak efektivně ušetřit peníze z výplaty a nestrádat
20.10.2020

Peníze jsou běžnou součástí našich životů, a abychom je mohly efektivně využívat, musíme s nimi také umět hospodařit. Jestli se vám nedaří za měsíc uspořit skoro nic, možná nastal čas na změnu přístupu. Připravili jsme pro vás osvědčené triky na šetření…

thumb
Rozumná půjčka? Využijte předvánoční akce bank.
19.10.2020

Nákup vysněných vánočních dárků u někoho naráží na finanční limity. Banky na toto volání slyší a klientům vycházejí vstříc s nabídkou výhodnějších předvánočních půjček. Vše má ale jasně daná pravidla a výhodnější předvánoční půjčka je dostupná jen při…